Artykuł sponsorowany Czy i jak często należy serwisować instalację fotowoltaiczną?

Czy i jak często należy serwisować instalację fotowoltaiczną?

Choć instalacje fotowoltaiczne cechują się niemal bezobsługowym działaniem i bardzo niską awaryjnością, raz na jakiś czas warto zdecydować się na ich przegląd i serwis. Dzięki temu moduły oraz pozostałe części będą działały z najwyższą wydajnością. Jak często należy serwisować instalację fotowoltaiczną i jakie elementy są kontrolowane podczas przeglądu?

 

Jak często należy dokonywać przeglądów instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna może działać nawet przez 30 lat. Przez cały ten czas wystawiona jest na działanie warunków atmosferycznych, które mogą negatywnie wpłynąć na jej stan. Dlatego ocenę czystości modułów i monitoring pracy instalacji warto przeprowadzać nawet co trzy miesiące. Raz w roku należy dokonać wizualnej kontroli systemu montażowego, instalacji oraz okablowania. Po pierwszym roku od montażu instalacji fotowoltaicznej dobrze jest również sprawdzić zabezpieczenia, w tym antykorozyjne.

Później serwis i przeglądy instalacji fotowoltaicznej wykonuje się co 5 lat – podobnie jak szczegółową analizę pracy falownika oraz pomiary kontrolne. I o ile wizualnej kontroli może dokonywać zarówno serwisant, jak i właściciel instalacji, pozostałe prace serwisowe należy zlecić wyłącznie fachowcom. Działanie na własną rękę jest niebezpieczne i może stwarzać ryzyko uszkodzenia instalacji.

 

Kiedy warto wykonać serwis instalacji fotowoltaicznej?

W ramach serwisu instalacji fotowoltaicznej, oferowanego przez firmę MR Energy z Warszawy, dokonuje się kontroli wizualnej, sprawdzenia pracy inwertera (jednej z najważniejszych części całej instalacji) i zabezpieczeń antykorozyjnych. Mierzy się również parametry elektryczne, kontroluje przewody AC i DC, a jeśli to konieczne czyści moduły oraz wykonuje badanie za pomocą kamery termowizyjnej. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nawet mikrouszkodzeń, które mogą mieć niekorzystny wpływ na prawidłowe działanie całej instalacji.

Jednak regularne przeglądy nie powinny uśpić naszej czujności. Warto skontaktować się z serwisem zawsze wtedy, kiedy zauważymy nieprawidłowości w działaniu elementów instalacji. Do serwisanta należy zgłosić się w sytuacji, kiedy na przykład inwerter zaczyna pracować głośniej. Prawidłowo zamontowany pracuje cicho i jest niemal niesłyszalny. Również wyższe rachunki, a także nagły spadek wydajności instalacji fotowoltaicznej są niepokojące – mogą bowiem świadczyć o wystąpieniu wielu nieprawidłowości. Szybka reakcja pomoże jednak uniknąć poważniejszej awarii, dlatego z wezwaniem serwisu nie należy zwlekać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas