Artykuł sponsorowany Czy budowa hali namiotowej wymaga pozwolenia?

Czy budowa hali namiotowej wymaga pozwolenia?

Hala namiotowa to wytrzymała i lekka konstrukcja ze stali mocowana do podłoża w sposób nie trwały. Budowla może zostać w każdej chwili przeniesiona w inne miejsce lub całkowicie rozebrana. Hale namiotowe występują jako budowle wielosezonowe i tymczasowe. Czy do ich budowli wymagane jest pozwolenia na budowę?

Czy na budowę hali namiotowej potrzebne jest pozwolenie?

W świetle obowiązującego prawa, hale namiotowe w odróżnieniu od budynków murowanych traktowane są jako konstrukcje tymczasowe, ponieważ istnieje możliwość ich demontażu i ponownego rozłożenia. Przepisy mówią o możliwości użytkowania hali namiotowej w sposób całoroczny lub tymczasowy obejmujący okres nie dłuższy niż 180 dni. Pozwolenie na budowę wymagane jest tylko dla hal wielosezonowych. W innych przypadkach do rozpoczęcia prac wystarczy jedynie zgłoszenie do odpowiedniego urzędu.

Budowa hal namiotowych jest regulowana przez przepisy prawa budowlanego, dlatego do montażu konstrukcji najlepiej wynająć wyspecjalizowanych fachowców. Wykonawcą hal namiotowych jest firma BIG-HAL z Tomaszowa Mazowieckiego, która świadczy usługi na terenie całego kraju. Szkielety konstrukcji powstają z wysokiej jakości stali spełniającej wymogi norm bezpieczeństwa a poszycia z atestowanych plandek o wysokiej wytrzymałości.

Hala namiotowa tymczasowa i całoroczna. Jakie obowiązuję formalności?

Procedura przedmontażowa dla hali tymczasowej, dla której wymaganie jest zgłoszenie, powinna rozpocząć się od wypełnienia stosownego pisma i złożenia go w odpowiednim oddziale starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Do pisma dołączone powinny zostać potwierdzenie prawa do dysponowania gruntem, informacje o terminie rozpoczęcia robót oraz o ich zakresie, a także o przewidywanej dacie demontażu konstrukcji. Wraz ze zgłoszeniem do urzędu muszą trafić rysunki projektowe.

W przypadku hali całorocznej do odpowiedniego organu należy skierować wniosek o pozwolenie na budowę, który powinien zawierać adnotację o miejscu i terminie prac oraz potwierdzenie prawa do dysponowania nieruchomością, a także szczegółowy projekt budowlany. Konieczne jest zatrudnienie kierownika robót budowlanych, który będzie czuwał nad właściwym i zgodnym z przepisami przebiegiem prac. Kolejnym krokiem po otrzymaniu zgody jest zgłoszenie gotowości do pracy. Dopiero po dopełnieniu ostatnich formalności można przystąpić do robót montażowych. W przypadku budowli wielosezonowych konieczna jest kontrola nadzoru budowlanego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas