Artykuł sponsorowany Czy adaptacja poddasza wymaga pozwolenia i jakie prace są z nią związane?

Czy adaptacja poddasza wymaga pozwolenia i jakie prace są z nią związane?

Domy jednorodzinne mogą mieć rozmaite konstrukcje. Dużą popularnością cieszą się parterowe obiekty mieszkalne z użytkowym poddaszem. Gdy zdecydujemy się na tego typu dom, z pewnością czeka nas adaptacja poddasza. Określenie to oznacza wykonanie wszelkich prac budowlanych, które doprowadzą poddasze do takiego stanu, że możliwe będzie normalne funkcjonowanie tam. Na poddaszu można stworzyć różne pomieszczenia, np. kuchnie, łazienki czy sypialnie. Jaki zakres prac czeka nas podczas adaptacji poddasza i jakie musimy załatwić formalności?

Adaptacja poddasza – zakres prac

Adaptacja poddasza to praca budowlana, która złożona jest z kilku etapów. Na początku wylewa się podłogi na stropie. Potem montuje się okna dachowe. Wstawianie okien może wymagać zdemontowania części pokrycia dachowego oraz wycięcia otworów w więźbie dachowej. Gdy okna połaciowe znajdują się na swoim miejscu, przechodzi się do ocieplenia skosów dachu. Firma budowlana Len-Bud z Krzeszowa w województwie małopolskim zazwyczaj w tym celu wykorzystuje wełnę mineralną, która jest łatwa do zamontowania, dzięki swojej strukturze. Ponadto cechuje się ona dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. W ostatnich latach ocieplenia poddaszy wykonuje się też za pomocą pianki poliuretanowej. Ocieplenie chroni poddasze przed działaniem wilgoci oraz izoluje przed dźwiękami (np. opady deszczu).

Kolejne prace adaptacyjne polegają na rozprowadzeniu instalacji, a po ich zamontowaniu skosy obudowuje się płytami z karton-gipsu. Potem pozostaje jedynie pomalowanie lub wytapetowanie ścian działowych, ułożenie podłogi i zamontowanie wyposażenia. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia czeka nas np. wstawienie mebli lub biały montaż, gdy ulokujemy tam łazienkę.


Czy adaptacja poddasza wymaga pozwolenia na budowę?

Adaptacja użytkowego poddasza niekiedy może wymagać podjęcia pewnych kroków formalnych. Mowa tu o uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz zgłoszeniu adaptacji. Wpływ na to, czy konieczne jest pozwolenie, ma przede wszystkim rodzaj planowanych prac budowlanych oraz ich zakres. Jeżeli adaptacja wiąże się z podniesieniem dachu, zmianą jego kształtu lub też przebudową szczytowych ścian albo wymiany pokrycia dachowego, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Ten sam dokument jest nam potrzebny, gdy zamierzamy doprowadzić instalację gazową na poddasze. W celu uzyskania pozwolenia musimy przedstawić projekt adaptacji. Oczywiście nie wszystkie prace budowlane związane z adaptacją poddasza wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia przeprowadzanych zmian.

Na tym sprawy formalne się jednak nie kończą. W przypadku, gdy jest kilku właścicieli domu, konieczne jest, aby wszyscy wyrazili zgodę na adaptację. Poza tym, jeżeli w pierwotnym projekcie poddasze zostało oznaczone jako nieużytkowe, konieczne jest wystąpienie do starostwa o zmianę sposobu użytkowania. Gdy otrzymamy pozytywną decyzją, możemy przystąpić do rozpoczęcia planowanych prac.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas