Materiał Partnera Cztery typy izolacji wdmuchiwanej - czym się różnią?

Cztery typy izolacji wdmuchiwanej - czym się różnią?

Metoda wdmuchiwania izolacji to innowacyjny, energooszczędny i tani sposób na docieplenie stropodachów, poddaszy, ścian szczelinowych oraz podłóg na legarach. Wdmuchiwanie granulatu pozwala skutecznie zaizolować trudne przestrzenie, zapewniając domownikom najwyższy komfort cieplny. Sprawdźmy, jakimi właściwościami odznaczają się cztery rodzaje izolacji wdmuchiwanej, w tym izolacja z wełny mineralnej, wełny skalnej, włókna szklanego i celulozy.

Wełna mineralna – zastosowanie i właściwości

Izolacja z wełny mineralnej ma luźne wypełnienie i jest wytwarzana z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak żużel wielkopiecowy lub skała drobnoziarnista. Instalatorzy mogą łączyć wełnę mineralną z płynem do natryskiwania na ściany. Wełna mineralna nadaje się także do wdmuchiwania w ubytki w ścianach.

Uwaga! Ten rodzaj izolacji może stanowić zagrożenie dla zdrowia w przypadku wdychania, dlatego praca z wełną wymusza dużą precyzję działania i konieczność dokładnego oczyszczenia stanowiska pracy.

Wełna skalna a wełna mineralna

Wełna skalna jest podobna do wełny mineralnej – obie są nieco gęstsze i wydajniejsze niż izolacja celulozowa. Co więcej, z łatwością wypełniają wnękę ściany (im większy ciężar, tym większe przyciąganie i łatwiejsze wnikanie w ubytki). Niestety, wełna mineralna i wełna skalna mają także wady – są cięższe, a przez to trudniejsze w przenoszeniu, i mogą osadzać się w ścianach, powodując powstawanie kieszeni powietrza, które zmniejszają skuteczność izolacji.

Włókno szklane – izolacja wdmuchiwana

Włókno szklane wymaga specjalnego traktowania, ponieważ pojedyncze włókna są wykonane z małych kawałków szkła. Delikatne, zwarte sznurki materiałów mają akceptowalne wartości R, ale podobnie jak w przypadku wełny mineralnej i wełny skalnej, instalatorzy muszą zadbać o dokładne oczyszczenie miejsca pracy – w przeciwnym wypadku domownicy mogą być narażeni na wdychanie bardzo drobnych cząstek szkła.

Izolacja celulozowa – nowoczesność i bezpieczeństwo

Najbezpieczniejszym rodzajem izolacji wdmuchiwanej jest izolacja celulozowa wytwarzana z gazet pochodzących z recyklingu oferowana przez Usługi Ogólnobudowlane Krzysztofa Trojana. Granulat celulozowy nie zawiera mikroskopijnych kawałków pyłu z minerałów, skał lub szkła, które mogłyby dostać się do płuc. Co więcej, jest bezpieczna w montażu i odporna na spalanie dzięki obróbce boranem.

Izolacja celulozowa posiada ponadto strukturę otwartą dyfuzyjnie, co ułatwia „oddychanie” i umożliwia swobodny przepływ wilgoci na zewnątrz lub do wewnątrz budynku.

Opracowanie:

Usługi Ogólnobudowlane Krzysztof Trojan

Dziwnówek , 1 Maja 4d lok. 2

  • tel. 781 331 862

Podziel się