Materiał Partnera Cztery kroki przy montażu klimatyzacji domowej

Cztery kroki przy montażu klimatyzacji domowej

Montaż klimatyzacji domowej wiąże się z koniecznością przygotowania projektu. Ten zaś musi być spójny z wcześniej przeprowadzonymi pomiarami. Klimatyzatory muszą być idealnie dopasowane do instalacji elektrycznej. Nieprzypadkowe jest również miejsce ich montażu. Dotyczy to zarówno jednostki wewnętrznej, jak i agregatu zewnętrznego. Poznaj zatem cztery kroki montażu klimatyzacji domowej.

Wybór miejsca na klimatyzator

Miejsce na klimatyzator musi być wyznaczone już w projekcie. Na typ etapie ważne jest zatem przede wszystkim przygotowanie powierzchni do zawieszenia jednostki wewnętrznej oraz agregatu zewnętrznego. W jego przypadku istotne może być zamontowanie specjalnego rusztu oraz osłon. Oprócz tego istotne jest wybranie miejsc, w których będzie przebiegała instalacja łącząca klimatyzator z agregatem. Kupić należy m.in. obudowy dla przewodów.

Gdzie w domu nie należy zaś nigdy montować klimatyzacji? Urządzenia nie mogą wisieć nad gniazdkami elektrycznymi, sprzętami AGD i RTV, a także nad umywalkami. Umiejscowienie klimatyzatora musi być bardzo dobrze przemyślane, by uniknąć sytuacji, w której sprzęt będzie mało wydajny.

Montaż jednostki wewnętrznej

Kolejny etap to montaż jednostki wewnętrznej. Istotne jest przy tym zamocowanie stelażu na ścianie. Przygotowywane są także otwory na przewody elektryczne oraz układ freonowy. Montaż dotyczy również instalacji odprowadzania skroplin. Samo umieszczanie na ścianie klimatyzatora ściennego nie jest zaś skomplikowane. Trudniejsze jest właśnie tworzenie instalacji. O to dba bardzo dokładnie firma ROSBAU GROUP, która doradza również swoim klientom w zakresie zakupu odpowiedniego systemu. Dzisiaj sprawna klimatyzacja może być tworzona m.in. w wersji Multi Split.

Montaż jednostki zewnętrznej

Montaż jednostki zewnętrznej jest bardzo trudną sztuką. Montażysta musi zachować odpowiednie odległości od okien, ścian oraz innych elementów elewacji, balkonu czy też dachu. Instalacja agregatu wiąże się też z koniecznością przeprowadzenia prac na wysokości. Niezbędne jest wypełnianie standardów BHP.

O co jeszcze musi zadbać montażysta? Istotne jest takie zamontowanie urządzenia, aby minimalizować poziom generowanego hałasu. Przewody i rury muszą być idealnie uszczelnione, a sama instalacja freonowa musi być w 100% szczelna. Ważnym krokiem jest również dostosowywanie do agregatu instalacji elektrycznej.

Wykonywanie niezbędnych pomiarów

Jeśli urządzenia klimatyzacyjne i wszystkie instalacje stworzą już ze sobą jeden zamknięty układ, przychodzi czas na przeprowadzenie odpowiednich pomiarów. Istotna jest między innymi próba szczelności klimatyzacji domowej. Montażysta musi również odpowietrzyć układ i napełnić go czynnikiem chłodzącym. Dopiero wtedy można przejść do działań kalibracyjnych i programistycznych.

Najlepsze firmy pomagają użytkownikom również w ustawieniu dogodnych warunków pracy klimatyzatorów. Przeszkolenie oraz wyznaczenie czasu przeglądu jest bardzo ważne. Właściciel klimatyzacji nie może też zapomnieć o dezynfekcji i konserwacji swojej technologii.

 

Opracowanie:

Rosbau Group Piotr Głogowski

Głogów , Herkulesa 36 lok. 10

  • tel. 501 525 291

Podziel się