Artykuł sponsorowany Czego należy się dowiedzieć od dewelopera przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania

Czego należy się dowiedzieć od dewelopera przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania

Nowelizacja przepisów dotyczących działalności deweloperskiej przyniosła potencjalnym nabywcom mieszkań liczne korzyści. Jedną z najważniejszych zmian jest łatwiejszy dostęp do informacji na temat inwestycji oraz samego dewelopera. Warto więc dowiedzieć się od niego możliwie dużo, a także poprosić o przedłożenie stosownych dokumentów. O co należy pytać?

Po pierwsze, dobrze jest zawnioskować o tzw. prospekt informacyjny. Deweloper zobowiązany jest nam go przedstawić, ale jeśli nie zgłosimy takiego życzenia, nie musi sam z siebie tego robić. Tymczasem w prospekcie znajduje się sporo danych, na podstawie których wnioskować możemy o wiarygodności danego przedsiębiorstwa.

Z dokumentu dowiemy się wiele na temat ukończonych już do tej pory inwestycji, jak również na temat tej bieżącej, która najbardziej nas interesuje.

Prospekt zawiera między innymi docelową liczbę budynków na osiedlu oraz odległości pomiędzy nimi, a także informacje na temat sposobu finansowania całego przedsięwzięcia – wylicza przedstawiciel firmy EKO-BUD Deweloper.

Zabezpieczenie

Warto poprosić też o sprawozdanie finansowe za ostatnie dwa lata (tego również mamy pełne prawo zażądać) oraz spytać o prawo własności konkretnej działki pod budowę, jej ewentualne zadłużenie oraz plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Dzięki temu może okazać się, że unikniemy przykrych niespodzianek, takich jak choćby kłopoty związane ze sporami sądowymi, problemy finansowe dewelopera czy postawienie tuż pod naszymi oknami stacji benzynowej.

Jeżeli zaś spotkaliśmy się ze złymi opiniami na temat dewelopera w Internecie czy ze strony znajomych, którzy zamieszkali na jednym z jego osiedli, ale wciąż rozważamy współpracę z nim, bo odpowiadają nam np. cena i lokalizacja mieszkania – zapytajmy wprost, jak ów deweloper się do tego ustosunkowuje. Zobaczmy, co ma do powiedzenia „na swoją obronę”. Być może rozwieje nasze niepokoje, być może też je podsyci. Tak czy owak, łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję.

Koszty

Innym ważnym pytaniem, jakie warto zadać deweloperowi, jest to dotyczące kosztu kupowanego mieszkania. Dowiedzmy się dokładnie, czy w cenę wliczone są np. komórka lokatorska lub garaż, a jeśli nie – to ile kosztują. Spytajmy też, ile mogą wynieść dodatkowe koszty kredytu oraz opłaty notarialne, a także czego możemy się spodziewać w momencie otrzymania kluczy. Dogłębna wiedza na temat tego, co dla naszego dewelopera oznacza „mieszkanie w stanie deweloperskim” albo „wykończone pod klucz”, pozwoli oszacować kolejne wydatki, związane z urządzaniem lokalu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas