Materiał Partnera Co wziąć pod uwagę wybierając domofon?

Co wziąć pod uwagę wybierając domofon?

Domofon to proste w użytkowaniu, a co najważniejsze praktyczne urządzenie, które w obecnych czasach stanowi wyposażenie praktycznie każdego domu, bloku czy też firm. Pozwala na komunikacje pomiędzy domownikami a odwiedzającymi i wpuszczenie ich bez konieczności wychodzenia z domu. Na rynku znajduje się wiele rodzajów domofonów, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kupna.

Rodzaje domofonów

Ważnym aspektem mającym bezpośredni wpływ na to, jakie urządzenie wybierzemy, jest charakter budynku, w którym mieszkamy. Poszczególne rodzaje domofonów różnią się od siebie budową, sposobem działania oraz dodatkowymi funkcjami. Biorąc pod uwagę te kwestie, wyróżniamy:

  • domofony analogowe – najprostsze rozwiązanie cieszące się dużą popularnością, działanie ogranicza się do przesyłu rozmowy i otworzenia furtki, ze względu na to, że składają się tylko z kasety bramowej montowanej na zewnątrz oraz jednego unifonu zazwyczaj stosowane są w domach jednorodzinnych,
  • domofony cyfrowe – działają w oparciu o centralkę z dekoderami i dają możliwość połączenia z większą liczbą unifonów, posiadają funkcję otwierania za pomocą kodu, wykorzystywane są szczególnie w blokach,
  • domofony analogowo-cyfrowe – czyli udoskonalone domofony analogowe, które posiadają dodatkowe funkcje takie jak otwieranie bramki kartą lub kodem, ale wciąż liczba unifonów ogranicza się do jednego,
  • wideodomofony – inaczej nazywane wideofonami oprócz podstawowych funkcji domofonu posiadają kamerę i ekran, które pozwalają zobaczyć, kto przyszedł.

Sposób otwierania furtki

Instalacja domofonu wiąże się z możliwością automatycznego otwierania zewnętrznej bramki, a sposób, w jaki można to robić, dla niektórych stanowi istotny wyznacznik mającym wpływ na wybór urządzenia. Rozwiązaniem tradycyjnym i najbardziej powszechnym jest oczywiście klucz. Równie popularną opcję szczególnie w blokach stanowi kod – każde mieszkanie ma przypisany swój unikatowy kod dostępu. Natomiast w nowoczesnych domofonach możemy spotkać się z karta magnetyczną lub breloczkiem, które wystarczy przyłożyć do panelu, a nawet z czytnikiem linii papilarnych.

Instalacja domofonu

Wybierając domofon, jaki chcemy zamontować w naszym domu, musimy brać pod uwagę fakt, że niekiedy jego instalacja może być dość skomplikowana. Trzeba wiedzieć, że montaż urządzenia wymaga wiedzy z zakresu elektryki, gdyż konieczne jest właściwe podłączenie wielu przewodów. Jeśli nasz domofon jest nowoczesny, posiada dużo dodatkowych funkcji, czy też po prostu planujemy podłączyć kilka unifonów Zakład Ślusarsko-Instalacyjny Leszek Łuszczyński zajmie się profesjonalną instalacją, a nam pozwoli zaoszczędzić czas i  bardzo często wiele nerwów.

Podziel się