Artykuł sponsorowany Co wybrać wykończenie mieszkania pod klucz czy stan deweloperski?

Co wybrać wykończenie mieszkania pod klucz czy stan deweloperski?

W bardzo potocznym rozumieniu wykończenie mieszkania pod klucz oznacza po prostu mieszkanie, które jest gotowe do zamieszkania od zaraz. Wystarczy zrealizować tylko formalności i zwyczajnie zamieszkać. Stan dewelopersko to inaczej stan surowy lokalu niewykończonego, przeznaczonego do remontu. Wady i zalety i co bardziej się opłaca – kupno mieszkania w tak zwanym stanie deweloperskim, czy mieszkania, które zostało już wykończone?

Pod klucz, czyli…

Na pewno największą zaletą, jaką posiada mieszkanie z wykończeniem „pod klucz” jest możliwość wprowadzenia się do niego od zaraz, czyli, gdy kupujący lokal dokonają wszelkich wymogów formalnych i staną się jego pełnoprawnymi właścicielami. Takie mieszkanie jest zazwyczaj lokalem, który ma wyposażoną i urządzoną łazienkę oraz kuchnię wraz z niezbędną armaturą. W mieszkaniu wszystkie ściany są pomalowane – najczęściej w kolorze białym. Mogą nawet być położone gładzie ścienne – wszystko zależy od standardu, jaki oferuje deweloper. Lokal jest również wyposażony w podłogi. Wykończenie mieszkania pod klucz zawiera w swojej ofercie zamontowane drzwi wewnętrzne. W tak wykończonym lokalu pozostaje jedynie zająć się jego umeblowaniem. No i można już mieszkać. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku mieszkania, które zostało wykończone pod klucz przez dewelopera, o podstawowej aranżacji wnętrza decyduje zatrudniony przez niego architekt. Niektórzy deweloperzy idą na rękę swoim klientem i pozwalają im co nieco zadecydować o zakresie wykończenia mieszkania, ale są to rzadkie przypadki. Wykończenie mieszkania pod klucz ma też inne zalety. Prace są wykonane terminowo, a deweloper korzysta z wielu zniżek, których indywidualna osoba nie jest w stanie uzyskać.

Stan deweloperski czyli…

Najbardziej popularny stan deweloperski, czyli mieszkanie, które należy samodzielnie wykończyć zawiera:

  • tynk gipsowy,
  • wylewkę
  • wyprowadzoną instalację pod urządzenia wodno-kanalizacyjne,
  • centralne ogrzewanie
  • instalację elektryczną
  • tzw. biały montaż, czyli gotowe wyprowadzenia, od których właściciel musi sam pociągnąć rury,
  • stolarkę okienną,
  • parapety.

Lokal mieszkalny oddany do użytku w tym stanie wymaga przeprowadzenia remontu. I warto tutaj dodać, że jest to remont mieszkania, który zależy tylko i wyłącznie od właściciela. To on decyduje, w jakim kolorze będą ściany poszczególnych pomieszczeń, gdzie znajdą się gniazda elektryczne czy podłączenia w kuchni i łazience oraz, jakich materiałów użyje przy aranżacji podłóg lub kafelkowania łazienki czy kuchni. Właściciel musi w tym wypadku samodzielnie zatrudnić ekipę, która nie zawsze ma wolne terminy. Kompleksowa ekipa remontowa pracująca na indywidualne zlecenie może też okazać się droższa, niż ta, która wykonuje prace dla dewelopera.

- Wykończenie mieszkania pod klucz jest opcją, która na pewno pozwala oszczędzać czas. Warto jednak pamiętać, że oferta wykończenia przez dewelopera jest zawsze uśredniona, dlatego wybór materiału wykończeniowego rzadko będzie możliwy – wyjaśnia Krzysztof Pawłowski z firmy Usługi Remontowo-Budowlane.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas