Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o tzw. szybach zespolonych?

Co warto wiedzieć o tzw. szybach zespolonych?

Szyby okienne stanowią zwykle około 70% powierzchni całego okna w domu, choć wartość ta może ulec znacznemu powiększeniu np. w przypadku okien tarasowych. Jest to więc niezwykle ważny element wyposażenia domu. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci okien, oferując szeroki wachlarz rozwiązań, poprawiających komfort i bezpieczeństwo. Jednymi z najpopularniejszych są niewątpliwie szyby zespolone. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Czym są zespolone szyby?

Pod pojęciem szyb zespolonych kryje się ogólna nazwa rozwiązań technologicznych, które znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie stosowane są przeszklenia (początkowo były wykorzystywane w przemyśle samochodowym).  Są to przede wszystkim okna, ale też dachy, drzwi, oranżerie czy przezierne ścianki działowe. Niezależnie jednak od ich przeznaczenia, wspólnym mianownikiem pozostaje dla nich podwyższony stopień termoizolacyjności, który wynika bezpośrednio ze specyficznej budowy szyb zespolonych. Opiera się ona na podzieleniu szyb tak zwaną ramką dystansową. Tworzy ona między nimi rodzaj komory wypełnionej powietrzem, która pełni wspomnianą wcześniej funkcję izolacyjną. Powietrze można zastąpić także wybranym gazem szlachetnym (najczęściej jest to argon), charakteryzującym się niższą przewodnością termiczną.

Gwarancja jakości

Według powszechnie obowiązujących norm ucieczka powietrza spomiędzy szkła nie powinna przekraczać 1% objętości rocznie. Gwarantowane jest to poprzez użycie dookoła ramki dystansowej specjalnej masy uszczelniającej, która uniemożliwia wymianę gazów. Jako że powietrze z zewnątrz jest zwykle wilgotne (w przeciwieństwie do gazu ze środka, który zastępowany jest tym powietrzem), w ramce umieszcza się specjalny absorbent wilgoci, zwany również sitem molekularnym.

Wypełnioną powietrzem i gazem przestrzeń, która ograniczone jest szybami i uszczelniona ramką dystansową, nazywa się komorą. Zależnie od ilości komór znajdujących się w pakiecie szybowym, można mówić o szybach zespolonych jednokomorowych, dwukomorowych lub trzykomorowych. Jak zauważają specjaliści z firmy Stan-Szkło, im większa liczba takich komór, tym lepsze są właściwości termoizolacyjne całej konstrukcji. To jednak nie wszystko - parametry termoizolacyjne szyb zespolonych można dodatkowo zwiększyć, decydując się na użycie tak zwanych ciepłych ramek. Wykonane są one ze specjalnego tworzywa o izolacyjnych właściwościach (w miejsce dobrze przewodzącego ciepło metalu). Opcjonalnie stosuje się również odpowiednią powłokę, skutecznie odbijającą ciepło.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas