Materiał Partnera Co warto wiedzieć o ociepleniu domu?

Co warto wiedzieć o ociepleniu domu?

Czy warto ocieplić dom? Zdecydowanie tak. Choć wiąże się to z niemałymi kosztami, daje sporo korzyści, a wśród nich przede wszystkim niskie rachunki za ogrzewanie. Zanim jednak zdecydujesz się na termomodernizację, warto poznać nieco bardziej ten temat. Unikniesz dzięki temu zbędnych wydatków i rozczarowań. Oto kilka podstawowych informacji o ociepleniu domu lub innego budynku.

Popularne materiały ociepleniowe

Jednym z czynników, który ma wpływ na skuteczną termoizolację, jest dobór odpowiedniego materiału ociepleniowego. Dany materiał, na przykład styropian, nie sprawdzi się we wszystkich sytuacjach. O tym, jaki materiał zastosować, powinien decydować projektant. Do najpopularniejszych materiałów ociepleniowych zalicza się:

  • Wełnę mineralną. Jej cechy charakterystyczne to znakomita izolacja termiczna i akustyczna. Ponadto jest ona odporna na ogień, a także prosta w montażu.
  • Pianka PUR, czyli pianka poliuretanowa. Jest ona prosta i szybka w aplikacji. Jest również niezwykle lekka (nie obciąża konstrukcji budynków) i oczywiście skuteczna.
  • Styropian. Jest lekki, mało nasiąkliwy, sztywny. Niestety nie jest odporny na działanie niektórych rozpuszczalników organicznych (obecnych w klejach lub masach bitumicznych).

Zalety ocieplenia budynku

Mimo że termomodernizacja pochłania trochę czasu, pieniędzy i uwagi, jest to działanie, które oferuje korzyści. Jedną z nich są oczywiście niższe rachunki za ogrzewanie w przyszłości i oszczędności w domowym budżecie. Uszczelniając budynek i eliminując miejsca, przez które ucieka ciepło, zużywa się mniej energii grzewczej. Jest to główny powód, dla którego ludzie decydują się na prace dociepleniowe. Kolejną zaletą jest zdrowy mikroklimat panujący w domu. Dobra izolacja termiczna zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które negatywnie wpływają na zdrowie. Ponadto izolacja stwarza komfort cieplny o każdej porze roku - zimą ciepło „nie ucieka”, natomiast latem dom nie przepuszcza gorącego powietrza.

Kompleksowa termomodernizacja

Ocieplenie domu to dość szeroki temat. Decydując się na docieplenie ścian, poddasza i innych elementów budynku, warto przemyśleć również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na modele o zwiększonej izolacji termicznej. Dzięki temu budynek zostanie uszczelniony jeszcze bardziej, a ryzyko utraty ciepła zostanie ograniczone do minimum. Prace dociepleniowe warto zlecić doświadczonej firmie, takiej jak Solid-Bud Lech Mruk z Oleśnicy (województwo dolnośląskie). Dzięki temu termomodernizacja zostanie wykonana prawidłowo, z dbałością o najmniejsze szczegóły i zapewni opisane wyżej korzyści.

Opracowanie:

Solid-Bud Lech Mruk

Oleśnica , Kasztanowa 1A

  • tel. 515 185 421

Podziel się