Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o membranach dachowych?

Co warto wiedzieć o membranach dachowych?

Kompletna połać dachu skośnego to system zależnych od siebie elementów. Jednym z najważniejszych jest w tym przypadku warstwa wstępnego krycia. Oczywiście można zdecydować się na konwencjonalne podejście do inwestycji i wykorzystać wysokiej jakości papę. Niemniej jednak coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się znacznie nowocześniejsze membrany nazywane również foliami. Z jakimi informacjami na temat tej technologii warto się zapoznać?

Jakie są największe zalety membran?


Co do zasady membrana dachowa odpowiada za wyprowadzenie skroplin poza połać dachowa wprost do systemu rynnowego. Pozwala to całkowicie wyeliminować ewentualność pojawienia się problemów związanych m.in. z zawilgoceniem poddasza użytkowego. Produkty tego typu wykonywane są przede wszystkim z nowoczesnych tworzyw sztucznych, a w dotyku przypominają gruby materiał. Wysokiej jakości membrana powinna składać się z 3 warstw. Czynnikiem bezpośrednio decydującym o jej jakości jest gramatura, czy prościej rzecz ujmując, parametr określający, ile waży folia na powierzchni 1m2. Wartość ta powinna wynosić od około 180 do 250 gramów.

Zdecydowanie największą zaletą zdecydowania się na membranę dachową jest szybkość jej montażu. W przeciwieństwie do papy, położenie foli na dachu o powierzchni 250-300 m2, trwa jeden dzień. Dodatkowo membrana nie obciąża konstrukcji dachowej. Produkt świetnie radzi sobie również z oddziaływaniem warunków atmosferycznych takich jak m.in. wysokie i niskie temperatury. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy mają do czynienia z materiałem idealnym. Dlaczego?

Jakie są wady membran?


W tym miejscu należy bardzo wyraźnie podkreślić, że membrana dachowa sprawdzi się w roli warstwy wstępnego krycia tylko wtedy, kiedy montaż zasadniczego pokrycia nie nastąpi później niż w ciągu 3 miesięcy. Dlaczego jest to tak istotne? Wszystkie folie dachowe są bardzo podatne na oddziaływanie promieni ultrafioletowych, które z czasem przyczyniają się do całkowitej utraty własności użytkowych produktu. Jeżeli zatem wystawi się membranę na działanie Słońca, to trzeba liczyć się z koniecznością jej wymiany na nową.

Aby spełnić swoją funkcję, membrana musi być również idealnie naciągnięta. Ewentualne wybrzuszenia czy fałdy znacząco utrudnią odprowadzanie wilgoci. Jak podkreślają dekarze z firmy Maxbud, membrana jak najbardziej może być traktowana jako ciekawa alternatywa dla papy, aczkolwiek nie należy spodziewać się wyraźnych oszczędności. Za wysoką klasy markową membranę przyjdzie klientom zapłacić od około 8 do nawet 15-17 zł za metr kwadratowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas