Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej?

Co warto wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej?

Sprawy dotyczące ochrony środowiska naturalnego stały się na tyle naglące, że z roku na rok rośnie liczba inwestorów, którzy podczas budowy wymarzonego domu szczególny nacisk kładą na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne panele fotowoltaiczne umożliwiające wytwarzanie de facto darmowej energii elektrycznej. Co zatem warto wiedzieć o montażu systemu i czy rzeczywiście sprawdzi się on w naszych warunkach?

Montaż paneli solarnych

Z praktycznego punktu widzenia o montaż paneli fotowoltaicznych warto zadbać już na etapie wykonywania prac dekarskich lub tuż po ich zakończeniu. Jeżeli jednak budżet na to nie pozwala, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby instalacja znalazła się na dachu w późniejszym czasie. Właściciele domów absolutnie nie muszą obawiać się o to, że proces ten będzie wiązał się z koniecznością dużej ingerencji w połać. Dzięki specjalistycznie zaprojektowanym uchwytom i innym akcesoriom montażowym realizacja zlecenia zawsze przebiega niezwykle sprawnie.

Znacznie więcej uwagi należy poświęcić temu, na której stronie połaci mają zostać umieszczone panele. Wydajne funkcjonowanie instalacji w największej mierze uzależnione jest od jak najdłuższego dostępu do promieni słonecznych. Dlatego też w zdecydowanej większości przypadków panele solarne instaluje się na stronie południowej. Jeśli ze względu na usytuowanie budynku względem stron nie ma takiej możliwości, można zdecydować się na wykorzystanie kierunku wschodnio-zachodniego. Co jeszcze warto wiedzieć?


Czy panele sprawdzą się w naszej strefie klimatycznej?

Polska z pewnością nie należy do państw, w których liczba dni słonecznych jest bardzo duża. W porównaniu do Włoch, Grecji, Hiszpanii czy Portugalii wypadamy raczej przeciętnie. Prawdopodobnie ten fakt stał się podstawą do powstania dość krzywdzącego mitu na temat instalacji fotowoltaicznej, który głosi, że w naszej strefie klimatycznej nie ma ona prawa funkcjonować na 100% swoich możliwości. Nic bardziej mylnego. To, że Słońce często schowane jest za chmurami, nie oznacza jednocześnie, że energia w postaci zasilających ogniwa fotonów nie dociera do powierzchni.

Wydajności paneli solarnych nie obniżają także ujemne temperatury, choć użytkownik musi zadbać o to, aby nie doszło do silnego oblodzenia. Jak zaznaczają fachowcy z firmy IQ Technik, wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którym zależy na oszczędnościach. Zarówno badania, jak i doświadczenia samych właścicieli wyraźnie potwierdzają, iż technologia ta aż w 90% pozwala pokryć zapotrzebowanie domowników na energię elektryczną. Dzięki temu konieczne do poniesienia wydatki za zużycie energii ograniczają się zaledwie do 200-400 zł rocznie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas