Materiał Partnera Co warto wiedzieć o imitacji elewacji drewnianej?

Co warto wiedzieć o imitacji elewacji drewnianej?

Drewno to materiał wysokiej klasy, który zachwyca swoją naturalną estetyką, a także różnorodnością. Nic zatem dziwnego, że chętnie wykorzystywane jest dzisiaj nie tylko przy produkcji mebli i materiałów wykończeniowych do wnętrz, ale także do tworzenia wyrobów elewacyjnych. Niestety wysoka cena drewna, konieczność przygotowywania jego hydroizolacji, a także wymóg okresowego konserwowania powodują, że fasady budynków rzadko upiększane są drewnianymi panelami czy deskami. Problem ten dostrzegło wielu producentów, którzy proponują alternatywne rozwiązanie w postaci imitacji elewacji drewnianych. Czym się one cechują?

Czy są imitacje elewacyjne z drewna?

Imitacje elewacji drewnianej produkowane są z różnych materiałów specjalnie przygotowanych do zastosowania zewnętrznego. Wielu producentów stawia na kompozyty, a także włóknocement. Pokrywane są one zawsze specjalnymi warstwami fotograficznymi, które służą do imitowania estetyki drewna, również jego kolorów, słojów czy charakterystycznych przebarwień.

Wysoka technologia wykorzystywana przy tworzeniu takich materiałów elewacyjnych powoduje zaś to, że imitacji drewnianych nie sposób odróżnić od naturalnego, prawdziwego i najwyższej klasy drewna. Jakie jeszcze mają one zalety?

Zalety imitacji drewnianych?

Imitacje drewniane elewacyjne to tańsze zamienniki dla prawdziwego drewna wykorzystywanego do wykańczania elewacji różnych budynków. W porównaniu z naturalnym materiałem są one jednak znacznie bardziej wytrzymałe na działanie wody, wilgoć, mrozu, wysokich temperatur czy innych warunków pogodowych. Imitacje drewnie nie pękają, nie pęcznieją, nie są atakowane przez insekty i nie osiadają na nich glony. Nie wymagają tworzenia również powłok hydroizolacyjnych oraz nie trzeba ich okresowo konserwować. To zaś sprzyja stosowaniu imitacji elewacji drewnianych przy remontach większych budynków.

Dodatkową zaletą materiałów elewacyjnych drewnopodobnych jest to, że świetnie kryją nierówności ścian. Liczyć można również na ich wysokie parametry dotyczące izolacyjności termicznej i akustycznej.

Gdzie warto zastosować imitacje elewacji drewnianych?

Imitacje elewacji drewnianych mają szerokie zastosowanie w budownictwie publicznym, komercyjnym i prywatnym. Ze względu na znaczne ograniczenie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu estetyki drewna takie materiały warto wykorzystywać przy odświeżeniu wyglądu bloków z wielkiej płyty, kamienic, szkół, szpitali czy urzędów. Drewniane imitacje świetnie sprawdzają się dla budynków wielkopowierzchniowych i często wybierają je również deweloperzy zajmujący się stawianiem galerii handlowych czy modnych apartamentów. Oczywiście różnego typu materiały elewacyjne drewnopodobne można zastosować także przy wykańczaniu domów jednorodzinnych.

Warto wiedzieć, że imitacje elewacji drewnianej mogą pokrywać zarówno całą fasadę budynku, jak i jego część. Można nimi wykańczać podbitki dachowe, tarasy, klatki schodowe oraz balkony.

Montaż imitacji elewacji drewnianej

Montaż imitacji elewacji drewnianej jest stosunkowo szybki i łatwy. Mimo tego warto wybierać do tego typu prac doświadczone firmy remontowe, które zajmują się wykańczaniem zewnętrznym budynków o różnym przeznaczeniu.

Polecanym przedsiębiorstwem budowlanym w województwie małopolskim jest FUDAL. Jego fachowcy radzą, by przed montażem imitacji elewacji drewnianej zawsze naprawić lub wymieć system docieplenia budynku np. materiałami FEVO-TECH. Dobra termomodernizacja jest bowiem ważna dla energooszczędności obiektu, komfortu jego użytkowania, a także dla jego ogólnego stanu technicznego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas