Materiał Partnera Co warto wiedzieć o działaniu kabiny lakierniczej?

Co warto wiedzieć o działaniu kabiny lakierniczej?

Lakierowanie to proces wymagający specjalistycznych warunków. Profesjonalne kabiny lakiernicze powinny mieć odpowiednią izolację, efektywne wentylatory, odpowiedniej wielkości filtry. Znakomite efekty lakierowania zależą też od innych czynników, takich jak dobrze dobrany lakier, jego umiejętne nałożenie, czy też odpowiednia temperatura panująca w kabinie. Poniżej opisujemy po krótce co warto wiedzieć o działaniu kabiny lakierniczej.

Ważne elementy w kabinie lakierniczej

Na rynku są dostępne różne kabiny lakiernicze. Mogą się one różnić parametrami, są jednak są pewne elementy, które muszą się znaleźć, aby praca była efektywna i bezpieczna. Jednym z takich elementów jest izolacja. Wielu producentów izoluje ściany, tylko nieliczni izolują również dach. Dzięki temu suszenie jest jeszcze bardziej efektywne. Innym elementem jest wielkość krat podłogowych i sposób ich rozmieszczenia pod którymi umiejscawiane są filtry podłogowe. Na przykład w przypadku kabin stosowanych do lakierowania samochodów, najbardziej efektywne są dwie wąskie kraty pod kołami samochodu połączone z dodatkowymi kratkami na początku i końcu kanału. Daje to efektywny przepływ powietrza.Jak działają kabiny lakiernicze?

Nakładanie lakieru składa się z dwóch podstawowych etapów: etapu lakierowania i suszenia. W pierwszej fazie zasada działania wszystkich kabin powinna być taka sama. Ściśle określone zasady są bowiem związane ze względami bezpieczeństwa. Czyste powietrze z zewnątrz jest pobierane przez wentylator nadmuchowy, następnie ogrzane przez wymiennik ciepła, później skierowane do kabiny i “wypychane” lub “wysysane” przez wentylator wyciągowy i wyrzucone z dużą siłą na zewnątrz. Takie powietrze jest bardzo zanieczyszczone.

W kolejnym etapie, etapie suszenia, poszczególne modele pracują w różny sposób. Urządzenia bardziej zaawansowane są wyposażone w elektroniczne układy sterujące, z dodatkowymi funkcjami. Jedną z takich przykładowych funkcji jest faza schładzania włączająca się automatycznie po skończonym suszeniu, układ wizualizacji uszkodzeń przedstawiony w formie kodów wyświetlających się na sterowniku, układ oszczędzający energię cieplną, czy też faza przewietrzania, która włącza się po fazie lakierowania.

Profesjonalny montaż ścian lakierniczych

Jeśli rozglądasz się za kabiną lakierniczą, postaw na doświadczonego i sprawdzonego producenta, takiego jak MIRWENT Mirosław Kędziora. Oprócz kabin firma posiada w swojej ofercie elementy wentylacyjne, takie jak: kasety filtrów, tłumiki akustyczne, redukcje symetryczne, czerpnie dachowe.

Podziel się