Materiał Partnera Co warto wiedzieć o domach szkieletowych?

Co warto wiedzieć o domach szkieletowych?

Domy szkieletowe to inaczej ,,kanadyjczyki’’, czyli inwestycje, w których wykorzystuje się technologię szkieletu drewnianego. Stają się one coraz bardziej popularne także w Polsce ze względu na wiele zalet takich, jak niskie koszty i szybki czas budowy czy doskonała izolacja cieplna i akustyczna. Dowiedz się więcej o domach szkieletowych w poniższym artykule.

Zalety domów szkieletowych

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, domy szkieletowe mają wiele zalet, w tym:

  • Oszczędność czasu potrzebnego na budowę domu – taka budowa wynosi średnio około trzy miesiące ze względu na bardzo dużą ilość prac tzw. suchych.

  • Bardzo dobra izolacja cieplna i akustyczna

  • Dość dobra trwałość – nawet do 50 lat bez generalnego remontu

  • Niskie koszty budowy – a to dzięki lekkiej konstrukcji i tym samym niewielkim fundamentom

  • Większa powierzchnia użytkowa w porównaniu z murowanymi domami.

Kwestie techniczne dotyczące budowy domów szkieletowych

Jeśli chodzi o samą realizację domu szkieletowego, to możemy podzielić ją na następujące etapy:

  • Projekt domu oraz umiejscowienie go na działce – jest to bardzo ważny etap zarówno z prawnego jak i konstrukcyjnego punktu widzenia, bowiem należy wpierw usunąć warstwę gleby z wierzchniej strony i  precyzyjnie ustalić położenie osi konstrukcyjnych względem siebie jak również zmierzyć dokładnie odległości kątów pomiędzy nimi, ponieważ dom buduje się z gotowych prefabrykatów. Zadanie sporządzenia dokładnych pomiarów za pomocą specjalnych narzędzi należeć będzie do wykwalifikowanego geodety. Profesjonalne i doświadczone firmy specjalizujące się w budowie drewnianych domów takie jak Wood Construction zajmują się swoim fachem solidnie i kompleksowo, mając do dyspozycji wykwalifikowaną brygadę budowlaną oraz kadrę inżynieryjno – techniczną – w tym między innymi właśnie geodetów.

  • Rozprowadzenie instalacji – to kolejny etap, który wymaga precyzji, a szczególnie ważne jest zajęcie się instalacją wodno – kanalizacyjną.

  • Składanie prefabrykatów – to ostatni etap, który pod warunkiem trzymania się wcześniej ściśle ustaleń projektowych i precyzyjnych wytycznych podczas prefabrykowania poszczególnych elementów, powinien sprawiać najmniej problemów, ponieważ jest to praca głównie na sucho.

  • Ocieplenie domu – polega na wypełnieniu konstrukcji materiałami izolacyjnymi oraz zabezpieczeniu ich zarówno od wewnątrz jak i od wewnątrz.

Warto pamiętać, że najczęściej do budowy domów szkieletowych używa się drewna świerkowego bądź też sosnowego.

Opracowanie:

Podziel się