Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o docieplaniu budynków?

Co warto wiedzieć o docieplaniu budynków?

Każdemu z nas zależy na jak największym komforcie i przyjemności płynącej z przebywania we własnym domu – to oczywiste. By o to zadbać, konieczne jest skupienie się m.in. na uzyskaniu optymalnego komfortu termicznego. Jedną z najłatwiejszych i najchętniej wybieranych metod na jego poprawę jest ocieplenie zewnętrznych ścian budynku. O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem tego rodzaju prac?

Czym ociepla się budynki?

Wybór odpowiedniego materiału na ocieplenie budynku zależy w głównej mierze od indywidualnych potrzeb każdego inwestora. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną bądź styropian. Jak podkreślają specjaliści budowlani z firmy Domihouse, warto pamiętać o tym, iż zastosowanie niektórych technologii czasami wyklucza wykorzystanie obu tych materiałów naprzemiennie.

Czym cechuje się wełna mineralna? Jest przede wszystkim materiałem bardzo elastycznym, co ułatwia bezproblemowe i szczelne wypełnienie miejsc, w których jest ona aplikowana. Jest ponadto odporna na ogień oraz działanie skrajnie wysokich temperatur. Z czasem jednak traci swoje cenne właściwości izolacyjne, głównie przez wpływ wilgoci – to z kolei sprzyja rozwojowi grzybów, negatywnie wpływających na komfort domowników. Styropian w tym aspekcie zdecydowanie przoduje, wykazując pełną odporność na wilgotne środowisko. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością oraz wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, wpływającym na grubość warstwy ocieplenia i bilans energetyczny budynku. Do jego wad należy jednak zaliczyć gorsze od wełny mineralnej parametry akustyczne.

Metody ocieplania ścian

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku może zostać wykonane za pomocą jednej z następujących metod:

  • metoda lekka mokra – polega na przyklejeniu wełny mineralnej lub styropianu do zewnętrznych ścian budynku oraz na pokryciu warstwy termicznej izolacji tynkiem cienkowarstwowym; metoda ta nie uwzględnia wykorzystania tzw. mostków termicznych, odpowiedzialnych za utratę ciepła budynku,

  • metoda lekka sucha – ten sposób docieplania budynków opiera się na przymocowaniu warstwy izolacji termicznej do zewnętrznej ściany z wykorzystaniem gwoździ, zszywek lub wkrętów; wełnę mineralną bądź styropian aplikuje się pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, następnie montowana jest odpowiednia warstwa elewacyjna.

Średni koszt tego rodzaju usługi budowlanej uwzględnia kilka czynników, takich jak wybór firmy budowlanej czy powierzchnię ocieplanego budynku. Należy także doliczyć koszty robocizny, cenę zastosowanego materiału oraz rodzaj technologii ocieplenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas