Materiał Partnera Co warto wiedzieć na temat sufitów podwieszanych?

Co warto wiedzieć na temat sufitów podwieszanych?

Podwieszany sufit bardzo często możemy spotkać w galeriach handlowych czy biurowcach. Coraz chętniej decydujemy się użyć tego elementu w aranżacji domu czy mieszkania. Podwieszany sufit pomoże w ukryciu instalacji, zatuszuje nierówny lub nieestetyczny strop i poprawi akustykę pomieszczenia. Jednak w tego typu stylizacjach pomieszczeń ważny jest umiar. Bardzo łatwo można uzyskać kiczowaty efekt. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na montaż podwieszanego sufitu?

Jak jest skonstruowany?

Całą konstrukcję nośną podwieszanego sufitu tworzy poziomy ruszt, który jest przymocowany do stropu przy pomocy wieszaków. Ruszt najczęściej wykonany jest z cienkościennych profili stalowych. Do jego produkcji używa się także profili aluminiowych, jednak jest to droższe rozwiązanie. Zarówno jedne, jak i drugie profile należy odpowiednio zabezpieczyć przed korozją. Robi się to jeszcze na etapie produkcyjnym. Do rusztu mocuje się kasetony, płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe. Ruszty mogą być jedno lub dwuwarstwowe. Ten drugi stosuje się w pomieszczeniach, których szerokość przekracza 4 metry. Jest on również łatwiejszy w montażu.

Dlaczego warto wykorzystać sufit podwieszany w aranżacji wnętrza?

Dzięki zainstalowaniu sufitu podwieszanego można w prosty sposób skorygować niekorzystne proporcje pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne we wnętrzach wysokich. Jak radzi pan Zbigniew Jerzycki- właściciel firmy, która świadczy usługi budowlane- takie pomieszczenia warto obniżyć zarówno ze względów estetycznych i praktycznych. Sufit podwieszany zamaskuje również wszelkie pęknięcia czy nierówności stropu. Pomoże w ukryciu niemal każdej instalacji, oprócz gazowej. Płyty kartonowo gipsowe  zapewniają dobrą izolację akustyczną, zainstalowane w pokoju dziennym sprawią, że słuchanie muzyki będzie o wiele przyjemniejsze. Sufit podwieszany dobrze jest zamontować po nieogrzewanym stropem. Z racji swoich właściwości termoizolacyjnych będzie chronił mieszkańców przed utratą ciepła.

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Oświetlenie sufitu podwieszanego nie tylko zapewni dodatkowe źródło światła, ale też doda wnętrzu interesującego charakteru. Możemy swobodnie rozmieszczać punkty świetlne, bez obawy, że zdominują one wygląd całego pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku bogato udekorowanych przestrzeni, gdzie kolejna, sporych rozmiarów lampa, mogłaby wywołać wrażenie bałaganu i przypadkowości. Sufit podwieszany wykańcza się podobnie jak ściany. Kiedy zamontujemy już oświetlenie i wszystkie instalacje, można pomalować go na dowolny kolor przy pomocy wybranej farby.

Opracowanie:

Usługi Budowlane Zbigniew Jerzycki

Krośnice , Parkowa 26 lok. 8

  • tel. 606 930 670

Podziel się