Materiał Partnera Co trzeba wiedzieć o serwisowaniu domowej klimatyzacji?

Co trzeba wiedzieć o serwisowaniu domowej klimatyzacji?

Mając system klimatyzacji we własnym domu, z pewnością zależy nam na tym, aby działał on sprawnie i się nie psuł. Chcąc uniknąć problemów z nieprawidłowo działającą klimatyzacją oraz nie zmagać się z kosztownymi naprawami, niezbędne jest regularne serwisowanie klimatyzatora. Jedną z podstawowych czynności jest czyszczenie klimatyzacji. Zobacz, jak często przeprowadzać takie prace oraz dlaczego warto je robić.

Dlaczego powinniśmy regularnie serwisować klimatyzację?

Serwis klimatyzacji jest bardzo ważny z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala na dalsze sprawne działanie całego systemu, a także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Aby jednak zrozumieć sens regularnego serwisowania oraz czyszczenia klimatyzacji, konieczne jest zapoznanie się z zasadami działania tego systemu. Czynnik chłodniczy, którego zadaniem jest schładzanie ciepłego powietrza, w trakcie swojej pracy skrapla się i powoduje powstawanie wilgoci. Z kolei jej nadmiar jest idealnym środowiskiem dla pleśni, grzybów i bakterii. Różnego rodzaju mikroorganizmy dostają się więc do klimatyzacji, co sprawia, że możemy oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Poza tym długo nieczyszczona klimatyzacja może wydawać masy powietrza o nieprzyjemnym zapachu. Oprócz tego brud, jaki się gromadzi w urządzeniu, sprawia, że klimatyzacja pracuje głośniej i pobiera więcej mocy elektrycznej.

Serwisowanie systemu klimatyzacji – czego dotyczy jej czyszczenie?

Serwisowanie oraz czyszczenie klimatyzacji to czynności, które składają się z kilku etapów prac. Takimi zadaniami zajmują się m.in. specjaliści z firmy Mezon Instal Serwis  z Plewisk obok Poznania. W pierwszej kolejności wskazane jest wyczyszczenie urządzenia na zewnątrz i od wewnątrz. Kolejną istotną czynnością jest odgrzybianie klimatyzacji. Jeśli nie będziemy regularnie czyścili urządzenia, wówczas będą rozwijały się w nim mikroorganizmy, a po pewnym czasie niezbędne będzie odgrzybianie. Polega ono na zastosowaniu bakteriobójczych, wirusobójczych i grzybobójczych środków. Specjaliści bardzo często używają preparatów w piance, którymi wystarczy jedynie spryskać miejsce, gdzie jest pleśń. W celu pozbycia się szkodliwych mikroorganizmów można też użyć płynów dezynfekujących, które reagują na dźwięki o określonej częstotliwości. Ten sposób określa się jako metodę ultradźwiękową.

Oprócz odgrzybiania serwisy klimatyzacji zajmują się także ozonowaniem klimatyzatorów. Działanie ozonu pozwala pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów, a sama substancja dociera do wszystkich zakamarków. Ozonowanie klimatyzacji ma jeszcze jedną zaletę. Chodzi o to, że w ten sposób pozbywamy się tez przykrych zapachów. Kolejną czynnością, jaką należy wykonywać regularnie, jest wymiana osuszacza klimatyzacji, czyli filtra pochłaniającego zanieczyszczenia. To właśnie ze względu na to, za co odpowiada en element, niezbędne jest jego regularne wymienianie. Jeśli o tym zapomnimy, jego skuteczność będzie zdecydowanie gorsza.

Opracowanie:

Mezon Instal Serwis Sp. z o.o.

Plewiska , Południowa 3

Podziel się