Artykuł sponsorowany Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Określenie domu energooszczędnego stosuje się w przypadku nieruchomości, której zapotrzebowanie na ciepło w skali jednego roku wynosi mnie niż 70 kWh/m2. Można to uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz nowoczesnych rozwiązań budowlanych. W tym celu konieczne jest zadbanie między innymi o odpowiednią izolację cieplną. Kiedy zatem można mówić o domu energooszczędnym?


Dom energooszczędny - czyli jaki?

Energooszczędny dom opiera się przede wszystkim na bardzo dobrym projekcie. Zarówno wszystkie elementy konstrukcyjne, jak również poszczególne części związane z techniką grzewczą muszą być rozpatrywane jako całość systemu w domu.

Już na etapie projektowania domu konieczne jest zwrócenie uwagi między innymi na:

  • kształt przyszłej nieruchomości,
  • tak zwane mostki termiczne,
  • możliwości związane z wykorzystaniem energii naturalnej,
  • odpowiednie dopasowanie materiałów.

Specjalista z firmy Budownictwo Pasywne i Energooszczędne Anna Krause zauważa: Budownictwo energooszczędne to przede wszystkim prostota bryły nieruchomości. Dzięki temu unika się powstawania tak zwanych mostków termicznych. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Są to miejsca posiadające niską wartość izolacyjną oraz takie, przez które traci się najwięcej ciepła. Najczęściej powstają w sytuacji błędnego projektowania budynku lub w nieodpowiedniego wykończenia. Mostki termiczne najczęściej obserwuje się w okolicach drzwi, okien, nadproży, czy przy stropach. Jednak przez odpowiednio przygotowany projekt oraz zabezpieczenie tych miejsc możliwe jest uchronienie budynku przed nadmiernymi utratami ciepła.


Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie oraz ocieplenie nieruchomości. Przez nieprawidłowo wykonany projekt, utraty ciepła mogą być bardzo wysokie – aż do:

  • 30% ciepła utraconego przez źle wykonany dach,
  • 15% poprzez nieodpowiednio wykonaną piwnicę w domu,
  • 15% przez źle dopasowane okna oraz drzwi,
  • 30% przez nieodpowiednio ocieplone ściany.


Energia naturalna – sposób na energooszczędny dom

W projektach domów energooszczędnych bardzo istotnym aspektem jest możliwość korzystania z naturalnych źródeł energii. Podstawowym i najczęściej wykorzystywanym jest energia pochodząca z promieniowania słonecznego. W tym przypadku konieczne jest odpowiednie rozplanowanie układu baterii słonecznych na dachu. Ważne jest również właściwe rozlokowanie pomieszczeń – pokoje takie jak salon czy sypialnia powinny znajdować się od strony południowej, natomiast garaż oraz pomieszczenia gospodarcze od północnej. Okna od strony południa powinny być większe, dzięki temu większa ilość promieni słonecznych będzie dostawała się do wnętrza pomieszczeń. Natomiast od strony północnej warto ograniczyć ilość okien oraz ich wielkość – głównie ze względu na słabe nasłonecznienie.


Budowanie energooszczędne – coraz popularniejsze?

Nowoczesne, energooszczędne budynki stają się coraz popularniejsze wśród deweloperów. Dzięki odpowiedniemu projektowi, zastosowaniu wydajnych materiałów oraz precyzyjnemu wykonaniu możliwe jest ograniczenie utraty energii lub nawet zminimalizowanie do zera. Rozwiązanie to istotne jest również ze względu na ciągle rosnące ceny energii, której ograniczenie pozwoli na ekonomiczne ogrzewanie domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas