Artykuł sponsorowany Co to jest stiuk i czy warto go stosować w aranżacji wnętrz?

Co to jest stiuk i czy warto go stosować w aranżacji wnętrz?

Stiuki znane są już od czasów starożytnych, jako szlachetny materiał do tworzenia sztukaterii, wykończenia i dekoracji różnego rodzaju wnętrz: kościołów, sal balowych, westybuli, salonów, oraz biur. Tworzą one na ścianach niepowtarzalne wzory, nadając pomieszczeniom szlachetnego, reprezentacyjnego wyglądu. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest stiuk oraz dlaczego warto go stosować w aranżacjach domowej przestrzeni.

Czym są stiuki? To jedno – lub wielobarwna masa, wytwarzana z zaprawy gipsowej, zmielonego marmuru oraz piasku, która tworzy na ścianie efekt ozdobnego kamienia, matowy, półmatowy albo błyszczący. Stiuki występują w wielu różnych odmianach i mogą być: wielowarstwowe, syntetyczne z domieszką akrylu (stiuk wenecki), naturalne z dodatkiem palonego wapna oraz cienkowarstwowe, perłowe, z wypełnieniem w postaci połyskliwego, perłowego pyłu. Te uszlachetnione, dekoracyjne masy wyróżnia też bogata kolorystyka, co daje nieskończenie wiele możliwości w zakresie wykończenia wnętrz nowoczesnych i klasycznych.

Unikatowe wzornictwo

Wybór opcji kolorystycznych stiuku oraz pigmentów barwiących jest na polskim rynku bardzo szeroki, co przekłada się na oryginalność naściennych kompozycji. Jest to zatem idealny produkt dla osób, które poszukują niespotykanych pomysłów na wykończenie ścian działowych w swoim domu lub biurze.

Masy dekoracyjne z domieszką marmuru sprawiają też, że pomieszczenia, takie jak: salon czy korytarz zyskują osobliwy wygląd. Stiuk tworzy elegancką, gładką powierzchnię na ścianach wewnętrznych, odwzorowując wiernie naturalny, szlifowany marmur wraz z jego niejednorodną strukturą, widocznymi plamkami, żyłkami oraz mnóstwem odcieni. W zależności od indywidualnych upodobań można uzyskać również inne niepowtarzalne efekty wizualne: rdzę, metaliczny połysk lub głębię.

Trwałość stiuku i ochrona ścian

Jak zauważa Maciej Matysiak z firmy budowlanej MM Action: dzięki woskowaniu stiuk zyskuje odporność na wszelkie zabrudzenia lub uszkodzenia mechaniczne, do których często dochodzi na przykład podczas odkurzania czy mycia ścian. W przeciwieństwie do zwykłych farb akrylowych, płytek lub tapet, dekoracyjne masy przez wiele lat zachowują swój pierwotny, świeży wygląd, jeżeli zostaną odpowiednio położone przez doświadczonego wykończeniowca.

Naturalne stiuki wapienne, poza tym, że są trwałe, zapewniają też dyfuzyjność, czyli przenikalność pary wodnej w obrębie ścian, co pozwala utrzymać optymalne warunki wewnątrz pomieszczeń, bez ryzyka gromadzenia się wilgoci i powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz skupisk bakterii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas