Artykuł sponsorowany Co powinieneś wiedzieć o niwelacji terenu?

Co powinieneś wiedzieć o niwelacji terenu?

Niwelacja terenu często stanowi pierwszy proces przy realizacji przedsięwzięcia budowlanego. Polega ona  odpowiednim wyrównaniu i wyprofilowaniu działki, które umożliwi kolejne prace inwestorom. Przemieszczanie mas ziemnych pozwala uporządkować grunt pod budowę domu, drogi czy obiektów przemysłowych. Dzięki niwelacji na określonym obszarze nie występują żadne nierówności i spadki, przez co może by ona wykorzystany do dowolnych celów.

Niwelacja terenu a przepisy prawa

W świetle prawa niwelacja terenu to jeden z etapów prac przygotowawczych do rozpoczęcia właściwej budowy obiektu. Jeśli nie uzyskano jeszcze na nią zezwolenia, wyrównywanie gruntu traktowane jest jako samowola, skutkując nałożeniem kary przez organy nadzoru budowlanego.

Co, jednak jeśli chcemy wyrównać działkę i nie planujemy stawiania budynku? Niwelacja terenu przeprowadzana choćby dla regulacji trawnika nie wymaga specjalnych zezwoleń. W tym przypadku mają zastosowanie przepisy o gospodarce wodnej, które regulują oddziaływanie profilowania gruntów na spływ wód opadowych. Jeśli po niwelacji terenu okaże się, że zalewamy naszych sąsiadów, będziemy musieli przywrócić poprzedni stan. Właściciel poszkodowanej działki może również zażądać odszkodowania.

Przygotowania do niwelacji terenu

Niwelacja terenu wymaga przemyślanej strategii działań. Aby określić miejsca nadmiaru lub niedoboru ziemi korzysta się z urządzenia zwanego niwelatorem. Obsługiwany jest on najczęściej przez geodetów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Posiadając już wiedzę o ukształtowaniu terenu, należy sporządzić szkic, na który nanosi się naturalne spadki gruntu, a  także przeszkody w postaci dziur czy hałd ziemi. Dopiero po wykonaniu takiego rysunku można przejść do profilowania terenu.

Precyzyjne ukształtowanie powierzchni wymaga właściwego osprzętu i doświadczenia w wykonaniu tego typu zleceń. Chcąc uniknąć błędów przy niwelacji terenu,  najlepiej powierzyć ją zaufanej firmie, takiej jak Dariusz Nowak "Nowak".

Jak przebiega niwelacja terenu?

Proces równania terenu rozpoczynają się zazwyczaj od miejsc najtrudniej dostępnych, po czym kierują się ku frontowi. Wymagają one dużych umiejętności kierowcy koparko-ładowarki, który nie może niczego uszkodzić i przygotować grunt według projektu jak najdokładniej się da. Jego dobrze wykonana praca znacznie ułatwi kolejne etapy realizacji inwestycji. Ile czasu zajmuje niwelacja? Wszystko zależy od powierzchni działki, stopnia nierówności, a także jej zalesienia. Nawet umiejętne operowanie maszyną nie gwarantuje uformowania gruntu w ciągu jednego dnia. Przed rozpoczęciem innych prac musi on jeszcze osiąść. Jego wstępne ubicie nie jest bowiem wystarczające do osiągnięcia docelowego poziomu działki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas