Artykuł sponsorowany Co powinieneś wiedzieć o domowej instalacji elektrycznej?

Co powinieneś wiedzieć o domowej instalacji elektrycznej?

Ciężko wyobrazić sobie życie w dzisiejszych czasach bez prądu. Właściwie jest to niemożliwe. Instalacja elektryczna to współpracujące ze sobą elementy elektryczne o odpowiednio skonfigurowanych parametrach, których zadaniem jest doprowadzenie energii elektrycznej z sieci do odbiorników. Instalacje elektryczne powinny być całkowicie bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. O czym więc należy pamiętać wykonując domowe instalacje elektryczne?

Projekt instalacji elektrycznej

Praca rozpoczyna się od projektu instalacji elektrycznej, bez którego zresztą nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Już sam projekt musi być dokładnie sformułowany i uwzględniający używane sprzęty, ilość i miejsca gniazdek i łączników. Warto więc odpowiednio wcześniej przewidzieć, gdzie będziemy mieli najwięcej sprzętów AGD. Projekt najlepiej tworzyć korzystając z usług elektrycznych fachowca z MK-Energy, aby domowe potrzeby połączyć z fachową wiedzą na temat instalacji (np. w przypadku łazienki gniazdko powinny być oddalone minimum 60 cm od źródła wody). Przed wprowadzeniem przewodów konieczne jest jeszcze wydzielenie obwodów oświetleniowych. Obwody między innymi zapobiegają awarii. Kiedy zepsuje się jeden obwód, do którego podpięte są sprzęty, to pozostałe obwody nie zostają odcięte od zasilania. Konieczne jest zamontowanie tablicy rozdzielczej, od której odprowadzane są poszczególne obwody. Dzięki tablicy możemy także włączać i rozłączać obwody. W małych budynkach zazwyczaj instaluje się dwa obwody, jeden do oświetlenia, a drugi do gniazdek. Nie mniej jednak elektryczne kuchenki czy podgrzewacze wody powinny być zasilane osobnym obwodem.

Przewody, gniazdka i łączniki

Instalacje elektryczne wymagają trzech przewodów – liniowy, neutralny i ochronny. Do przewodu ochronnego dołącza się obudowy urządzeń. Następnie, w domowych instalacjach elektrycznych współcześnie montuje się przewody miedziane, które lepiej przewodzą prąd niż aluminiowe. Po montażu przewodów należy zamontować gniazdka, pamiętając o tym, że zbyt mała ich ilość może prowadzić do przeciążenia zasilania. Przepisy mówią, że na każde około 4-5m2 powierzchni powinno być zainstalowane 1 gniazdko. Gniazdka koniecznie muszą być zamontowane z tak zwanym stykiem ochronnym. Należy zamontować także łączniki, które umożliwiają włączanie i wyłączanie odbiorników prądu. Elektryk powinien sprawdzać instalację elektryczną raz na 5 lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas