Materiał Partnera Co należy wiedzieć o asfalcie?

Co należy wiedzieć o asfalcie?

Jak powszechnie wiadomo, stan naszych dróg pozostawia często bardzo wiele do życzenia ze względu na mnóstwo dziur czy pęknięć, które wpływają na komfort podróży samochodem i wymagają stałych napraw. Powody, które mają na to wpływ są bardzo różne i nie zawsze związane są z oddziaływaniem sił natury. Oto kilka rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o drogach asfaltowych.

Czym jest asfalt

 Jest to rodzaj materiału naturalnego bądź wytwarzanego podczas przerobu ropy naftowej zwanego również masą bitumiczną używanego do budowy nawierzchni dróg w postaci mieszanki mineralno-asfaltowej. Ma on zazwyczaj kolor czarny i charakteryzuje się dużą trwałością. O jego jakości w dużej mierze decydują takie rzeczy jak łamliwość, stopień penetracji, temperatura w której mięknie oraz stopień ciągliwości. 

Powody uszkodzeń

Zniszczenia nawierzchni na naszych drogach mogą powstawać zarówno przez czynniki naturalne jak i te spowodowane nadmierną eksploatacją, a należą do nich:

  • Nadmierny ruch i waga pojazdów - Jest to czynnik, który ma duży wpływ na szybkie zużywanie się asfaltu poprzez nadmierne ścieranie, przez co powstają wgłębienia.

  • Zawilgocenie - Jeśli chodzi o zawilgocenie podłoża, to jego konsekwencją jest utrata nośności podłoża gruntowego, na co wpływ mają deszcz przenikający przez szczeliny, podniesienie się wód gruntowych czy para wodna, która przenika do gruntu.

  • Środki chemiczne i sól drogowa - Jest to powód, przez który najczęściej pojawiają się w asfalcie wszelkiego rodzaju pęknięcia i dziury. Zwłaszcza widoczne to jest podczas srogich zim, gdzie drogowcy używają tego rodzaju środków do odśnieżania dróg.

  • Korozja – najprościej mówiąc jest to czynnik, na który wpływ ma starzenie się nawierzchni, a objawia on się przez uszkodzenia materiałów kamiennych nawierzchni, pojawianie się elementów gruntu na nawierzchni lub oddzielanie lepiszcza od kruszywa.

  • inne czynniki naturalne - Pojawiające się na ulicach pęknięcia czy wybrzuszenia mogą być również spowodowane rozrastającymi się pod powierzchnią korzeniami drzew, które rozsadzają nawierzchnie oraz warunki pogodowe takie jak mrozy lub upały.

 Jak naprawiać drogi

Jedynym sposobem na usuwanie skutków zniszczeń w asfalcie jest usunięcie jego uszkodzonego kawałka bądź całości. W tym celu należy zatrudnić profesjonalną firmę SBD zajmującą się frezowaniem warstw bitumicznych przy użyciu urządzenia zwanego frezarką do asfaltu. Frezowanie asfaltu polega na usunięciu starej warstwy nawierzchni poprzez wgryzanie się zębów maszyny w warstwy asfaltu i wyrównywaniu jej dzięki usuwaniu wszelkiego rodzaju kolein przed położeniem nowej warstwy drogi. Warto pamiętać, że zerwana warstwa starego asfaltu jest materiałem poddawanym recyklingowi i ponownie używana do budowy dróg.

Opracowanie:

SBD Serwis budownictwa drogowego sp. z o.o.

Strzelce Krajeńskie , Gorzowska 16

Podziel się