Materiał Partnera Co kryje się pod pojęciem geodezyjnej obsługi inwestycji?

Co kryje się pod pojęciem geodezyjnej obsługi inwestycji?

Geodezyjna obsługa inwestycji to jedna z usług oferowanych przez dobre biura geodezyjne. Są to wszystkie działania niezbędne przy realizowaniu wszelkich inwestycji budowlanych budownictwa ogólnego, przemysłowego i drogowego. Co wchodzi w skład geodezyjnej obsługi inwestycji i kiedy jest ona niezbędna? Poznaj poszczególne etapy tej usługi świadczonej przez biura geodezyjne.

Kiedy geodezyjna obsługa inwestycji jest niezbędna?

Obsługi geodezyjnej wymagają właściwie wszystkie inwestycje z zakresu budownictwa. Niezależnie czy planujesz budowę domu, chcesz rozebrać starą nieruchomość, czy postawić dobudówkę na swojej działce, powinieneś skorzystać z usług dobrego biura geodezyjnego, w którego zakres usług wchodzi geodezyjna obsługa inwestycji.

Biura takie jak Geotur – usługi geodezyjne w Toruniu zajmują się przygotowywaniem projektów zabudowy działek i oferują profesjonalne doradztwo geodezyjne, kiedy planujesz na przykład:

  • wykonanie uzbrojenia podziemnego,
  • budowę obiektu drogowego,
  • budowę obiektu mieszkalnego, biurowego lub usługowego.

Geodezyjna obsługa instytucji – najważniejsze etapy

Obsługę geodezyjną inwestycji można podzielić na trzy podstawowe etapy, a których pierwszym są prace przygotowawcze. W zakres prac przygotowawczych do geodezyjnej obsługi inwestycji wykonywanych przez geodetów zaliczyć możemy:

  • tyczenie działek pod zabudowę,
  • aktualizację terenów przeznaczonych na prace budowlane.

Dobre biura geodezyjne doradzają i pomagają także w załatwianiu wszelkich formalności związanych z prawym aspektem prowadzonej inwestycji, w tym przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania WZZiT i pozwolenia na budowę oraz wszystkich dokumentów branżowych.

Kolejnym etapem obsługi inwestycji jest organizowanie procesu inwestycyjnego oraz sprawowanie kontroli nad pracami wykonywanymi podczas budowy. Na tym etapie prac zatrudnione przez nas biuro geodezyjne przygotowuje dokumentację realizacyjną. Geodeta pomaga również w organizacji wszystkich wykonawców inwestycji oraz ich zaplecza sprzętowo-materiałowego.

Podczas samego procesu budowy zadaniem geodety jest kontrolowanie czy budowane obiekty są usytuowane zgodnie z planem zagospodarowania działki, projektem oraz pozwoleniem na budowę.

Trzecim etapem geodezyjnej obsługi inwestycji jest końcowy odbiór inwestycji. To do zadań geodety należy przygotowanie dokumentacji odbiorowej. Zazwyczaj geodeci pomagają także w otrzymaniu wszystkich uzgodnień, a także pozwoleń na użytkowanie nowo wybudowanego obiektu budowlanego.

Jak wybrać dobre biuro geodezyjne?

Wsparcie geodety jest niezastąpione na wielu etapach realizacji danej inwestycji, warto więc skorzystać z usług sprawdzonego biura z wieloletnim doświadczeniem. Poszukując dobrego biura geodezyjnego, w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na zakres usług, jakie oferuje, a także doświadczenie pracowników i portfolio firmy, zawierające zrealizowane do tej pory zadania.

Warto także wybrać geodetę, z którym łatwo jest odnaleźć wspólny język, ponieważ osoba ta będzie towarzyszyć nam przez cały proces trwania budowy.

Opracowanie:

Podziel się