Materiał Partnera Co gwarantuje bezpieczeństwo na drogach?

Co gwarantuje bezpieczeństwo na drogach?

Na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Powinno to dotyczyć zarówno pieszych, jaki kierowców. Przestrzeganie przepisów jest w takim wypadku niezwykle istotne. Kiedy znajdziemy się na drodze musimy kierować się ściśle określonymi zasadami. W tym pomagają znaki drogowe - gwarantują bezpieczeństwo na drodze, ale nie tylko one. Sprawdź, jakie jeszcze elementy na drodze mogą zapewnić brak zagrożeń.

Znaki drogowe

Podczas jazdy samochodem ważne jest przestrzeganie przepisów - bez nich tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa sobie, ani innym uczestnikom drogi. Nie bez powodu, aby zdać prawo jazdy, należy doskonale orientować się w przepisach oraz w znajomości znaków drogowych. Są one niezwykle istotne - zarówno oznakowanie poziome i pionowe. Ważne jest zatem, aby były dobrze widoczne.

Znaki na ulicy powinny być wykonane bardzo trwałymi farbami, które posiadają certyfikaty unijne. Linie na drogach mogą powstawać za pomocą dwóch technik malarskich: cienkowarstwowej i grubowarstwowej. W ten sposób powstają na przykład linie oddzielające pasy. Przy tego typu pracach ważne jest skorzystanie z profesjonalistów. Firmą, która zapewni takie profesjonalne usługi, jest MSD Beata Semla. Przedsiębiorstwo to zajmie się estetycznym wykonaniem oznakowania wysokiej klasy, używając jedynie sprawdzonych produktów. 

Istotna jest także czytelność znaków drogowych pionowych. Ich zasadniczym składnikiem jest tarcza, która może być wytwarzana z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej. Są także dodatkowo wzmocnione dla lepszej trwałości. Znaki drogowe są wycinane z wykorzystaniem techniki cięcia laserowego lub plazmowego. Dodatkowo na przedniej części umieszcza się folię fluorescencyjną lub odblaskową. Dzięki temu taki znak drogowy widać w trudnych warunkach, także po zmroku. Wpływa to zdecydowanie na bezpieczeństwo na drodze.

Dodatkowe zabezpieczenia

Zabezpieczenia na drodze powinny także znajdować się przy różnych remontach jezdni lub obszarów, które do niej przylegają. Wpływa to znacząco na bezpieczeństwo kierowców, pieszych oraz pracowników. W takim wypadku warto skorzystać z wszelkiego rodzaju taśm ostrzegawczych, które ograniczają ruch pieszych na wybranych odcinkach i oznaczają miejsce głębokich wykopów. Sprawdzają się również zapory drogowe oraz tablice kierujące. Dzięki temu kierowcy będą doskonale wiedzieć, jak poruszać się po konkretnej drodze lub jaki objazd wybrać, aby remont ominąć.

Ważna jest też często tymczasowa sygnalizacja świetlna, dzięki której następuje płynny ruch wahadłowy. Ma to znaczenie szczególnie podczas wymiany całej nawierzchni drogi, gdy konieczne jest zamknięcie jednej strony jezdni.

Warto także przy zachowaniu bezpieczeństwa na drodze korzystać ze znajomości przepisów drogowych i stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Wówczas ryzyko stworzenia niebezpiecznej sytuacji będzie zdecydowanie mniejsze.

Opracowanie:

MSD Beata Semla

Siedliska 141

Podziel się