Materiał Partnera Ciekawe pomysły na ogrodzenie betonowe. Przykłady aranżacji

Ciekawe pomysły na ogrodzenie betonowe. Przykłady aranżacji

Wyjątkowa trwałość i bezpieczeństwo – to dwie najważniejsze cechy, które skłaniają inwestorów do montażu ogrodzeń betonowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pełne betonowe przęsła lepiej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie osłaniają podwórze przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Natomiast sceptycy zarzucają takim konstrukcjom niską estetykę. Czy betonowe ogrodzenie może stanowić atrakcyjny element aranżacji przestrzeni?

Jak powstają betonowe ogrodzenia?

Wielu osobom, które na co dzień nie mają styczności z branżą ogrodzeniową, beton kojarzy się wyłącznie z ciężkimi murami, jakie wznoszono z bloczków w latach 90. ubiegłego wieku. Tymczasem nowoczesne ogrodzenia betonowe powstają i wyglądają zupełnie inaczej. Ogrodzenie przywożone jest na miejsce w postaci prefabrykowanych elementów, a montaż odbywa się szybciej i w sposób czystszy niż murowanie. Poszczególne przęsła budowane są z kilku, nierzadko dekoracyjnych płyt i montowane w technologii suchej na betonowych słupkach. Tak wykonane ogrodzenie jest węższe od klasycznego muru, a więc zabiera mniej przestrzeni z obu stron, ale równie trwałe. Płyty na panele produkuje się z dobrej jakości betonu, a te najlepsze są zbrojone, czyli wzmacniane od wewnątrz drutem karbowanym.

Betonowy płot jako element aranżacji przestrzeni

Kiedy prefabrykowane ogrodzenia z betonu pojawiły się na polskim rynku, inwestorzy montowali je przede wszystkim na granicach sąsiadujących ze sobą podwórzy. Wysokie płoty z pełnych płyt betonowych zapewniały prywatność, ale rzeczywiście nie prezentowały się szczególnie elegancko. Obecnie, dzięki udoskonaleniu metod produkcji betonowych ogrodzeń, możliwe jest wykonanie elementów o skomplikowanych detalach, a więc bardzo dekoracyjnych. Fantazyjne ogrodzenia z betonu zaczęły pojawiać się również od ulicy – opowiada nasz rozmówca z firmy Sapes. Na przestrzeni wielu lat działalności spotkaliśmy się z różnymi pomysłami na aranżacje naszych ogrodzeń. Niektórzy właściciele decydują się na pozostawienie betonowego płotu bez zmian, inni wykorzystują ogrodzenie do podkreślenia charakteru swoich podwórzy i ogrodów.

Najpopularniejszym sposobem aranżacji ogrodzenia betonowego jest obsadzenie go roślinnością. Płoty z pełnych płyt dają stabilne podparcie dla pergoli i drewnianych kratek pod kwitnące rośliny ozdobne, mogą więc służyć do tworzenia barwnych ekspozycji. Niektóre pnącza, np. winobluszcz, są w stanie szybko porosnąć całą ścianę ogrodzenia bez jakiegokolwiek wsparcia. Pnącza doskonale prezentują się zarówno na pełnych ogrodzeniach, jak i na płytach ażurowych, które z reguły montowane są w górnych częściach betonowych przęseł. Obsadzając ogrodzenie roślinami zimozielonymi, możemy stworzyć wspaniałą aranżację, która będzie cieszyła oczy właścicieli posesji i przechodniów naturalną urodą przez cały rok.

Skrajnie odmienną propozycją jest wykorzystanie betonowego płotu do tworzenia graffiti czy mniej profesjonalnych malunków. Nie ulega wątpliwości, że „malowanie po ścianach” jest jednym z ulubionych pomysłów na zabawę dla dzieci. Chcąc ochronić ściany w pomieszczeniach przed kreatywnością dzieci, czasem warto wydzielić dla maluchów przestrzeń do swobodnej ekspresji kreatywności. W praktyce z takiej możliwości chętnie korzystają nie tyle osoby prywatne, co rozmaite placówki edukacyjno-wychowawcze czy domy kultury. Natomiast betonowe ogrodzenie z profesjonalnym graffiti to częsty element aranżacji kultowych miejsc spotkań młodzieży i osób dorosłych, np. klubów, dyskotek, ale też miejsc związanych z kulturą.

 

 

Podziel się