Materiał Partnera Charakterystyka zaworów regulacyjnych

Charakterystyka zaworów regulacyjnych

Zawory regulacyjne stanowią niezwykle istotny element każdej instalacji sanitarnej. To za ich pomocą zmieniane jest ciśnienie lub temperatura substancji przepływającej przez armaturę, rury i przewody. Ich podstawową funkcją jest zatem zmiana parametrów czynnika, ale ich cechy nie zależy tylko od tego, jak dobrze sobie z tym radzą – uzależnione są przede wszystkim od rodzaju medium oraz zastosowanej instalacji.

Funkcja zaworów regulujących

Niezależnie od tego, jakiego typu jest dany zawór regulacyjny, wiele z jego elementów będzie wspólna z pozostałymi. Do komponentów zawartych w niemalże każdym zaworze tego typu należą między innymi: siłownik, element dławiący, pozycjoner i obudowa. Zawory regulacyjne są niezbędne do funkcjonowania różnego typu instalacji – na przykład grzewczej czy klimatyzującej. To dzięki nim możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu niezależnie od panujących warunków – tak na zewnątrz, jak i wewnątrz. Osiągniecie zakładanego celu wymaga jednak odpowiedniego doboru zaworów, zgodnie z parametrami całego obwodu regulowanego. Tylko takie podejście pozwoli na zachowanie właściwej dynamiki działania całej instalacji.

Zasada działania oraz rodzaje zaworów regulujących

Jedną z firm oferujących zawory różnego typu – nie tylko regulujące – oraz wiele innych komponentów instalacji sanitarnych jest Klimatech sp.j. Biuro projektowo-handlowe. W jej bogatych katalogach znajdziemy zawory regulujące do każdego zastosowania. Większość z nich działa w oparciu o jeden z dwóch sposobów – regulację ilościową lub jakościową. Pierwsza polega na korekcji ilości substancji przepływającej przez instalację (nazywanej także czynnikiem). Druga opiera się na zmianie temperatury czynnika. Same zawory możemy podzielić na dwudrogowe, stosowane najczęściej przy regulacji ilościowej oraz trójdrogowe, spotykane przy regulacji jakościowej. Oba typy dzielą się następnie na podtypy zależne od charakterystyki danej grupy zaworów:

Zawory dwudrogowe:

  • lniowe,
  • stałoprocentowe,
  • szybkiego otwarcia.

Zawory trójdrogowe:
  • symetryczne,
  • asymetryczne.

Dodatkowo zawory trójdrogowe można podzielić na rozdzielające i mieszające, w zależności od realizowanej funkcji, przy czym zawory mieszające są znacznie częściej spotykane. Przewaga ta jest wywołana jedną z wad zaworów regulujących o funkcji rozdzielającej, których zastosowanie powoduje cyrkulację czynnika w kierunku przeciwnym do planowanego. Jeśli zawór tego rodzaju nie zostanie bardzo ostrożnie dobrany, jego użycie wiąże się z drganiem tego elementu instalacji, a tym samym nadmiernym hałasem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas