Artykuł sponsorowany Charakterystyka spalinowych agregatów hydraulicznych

Charakterystyka spalinowych agregatów hydraulicznych

Spalinowe agregaty hydrauliczne znajdują zastosowanie przede wszystkim na placach budowy, gdzie służą do zasilania sprzętu budowlanego, na przykład młotów hydraulicznych, czy sprzętu geotechnicznego. Sprawdza się także jako zasilacz maszyn leśnych oraz maszyn rolnych. Zadaniem spalinowego agregatu hydraulicznego jest zasilenie odbiorników cieczą roboczą, a więc olejem hydraulicznym. W standardowym programie produkcji możemy znaleźć agregaty dwupompowe. Umożliwiają one zasilanie dwoma strumieniami oleju, które są od siebie niezależne.

Od czego zależy wybór agregatu?

Rozpocznijmy od zewnątrz, czyli od zabudowy agregatów, które możemy znaleźć na rynku. Hydrauliczne agregaty spalinowe oferowane są w kilku podstawowych wersjach zabudów: agregaty na kółkach, do przemieszczania się po placu budowy, na przyczepie (jednoosiowej lub dwuosiowej) i na ramie w obudowie lub bez obudowy. Masa agregatu może wynosić od kilkudziesięciu kilogramów do nawet kilku ton, dlatego firmy zajmujące się ich sprzedażą i wypożyczaniem, indywidualnie uzgadniają z klientem parametry potrzebnego sprzętu. Rozpoczynamy od rozpatrzenia liczby oraz typu pomp hydraulicznych, które będą potrzebne. Mogą to być pompy o stałej lub zmiennej wydajności, pompy tłoczkowe albo zębate - mówi nam przedstawiciel firmy Hydro-Tor z Torunia. Konsultacje z klientem obejmują możliwość regulacji wydajności pomp (najpopularniejsze są wśród nich pompy hydrauliczne marki Parker), wydajność i ciśnienie robocze, a także typ silnika spalinowego (koniecznie powinny być to silniki spalinowe objęte gwarancją i serwisem). Omawiane są także długości przewodów oraz rodzaje szybkozłączy, typy poszczególnych filtrów i zabezpieczenia awaryjne.

Zalety narzędzi zasilanych hydraulicznie

Napędy hydrauliczne stosowane są w różnych gałęziach gospodarki, przede wszystkim w przemyśle. Trudno wyobrazić sobie pracę większości maszyn budowlanych i rolniczych bez wykorzystania hydrauliki. Z hydraulicznych agregatów spalinowych możemy zasilać także mniejsze narzędzia, jak piły taśmowe, które kojarzymy głównie z pracą drwali w lasach. Główna zaleta narzędzi z napędem hydraulicznym to koncentracja potężnej siły w stosunkowo niewielkiej konstrukcji. Narzędzi tego rodzaju możemy używać nawet w sytuacjach kryzysowych, nieplanowanych, gdy występuje przerwa w zasilaniu. Sprawia to, że na rynku urządzeń przemysłowych pojawia się coraz więcej ciekawych narzędzi, które zasilane są napędem hydraulicznym i wypierają sprzęty zasilane elektrycznie. Warto jednak dodać, że poza agregatami hydraulicznymi zasilanymi spalinowo, na rynku możemy znaleźć również agregaty hydrauliczne zasilane prądem. W niektórych miejscach wyłącznie one mogą być wykorzystywane, na przykład w kopalniach węgla kamiennego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas