Artykuł sponsorowany Charakterystyka olejowych kotłów grzewczych

Charakterystyka olejowych kotłów grzewczych

Olej opałowy jest najczęściej stosowany do ogrzewania jako alternatywa paliwa gazowego, wtedy gdy działka, na której budujemy dom, nie posiada dostępu do miejskiego gazociągu. Wyjaśniamy jakie są wady oraz zalety ogrzewania olejowego i kiedy najbardziej się opłaca.

Kotły olejowe są w pełni bezobsługowe i zautomatyzowane, dlatego nie wymagają dodatkowych nakładów pracy, tak jak ma to miejsce przy ogrzewaniu węglem albo drewnem. Jedyne o czym musimy pamiętać to zapewnienie zapasu oleju na zimę. Co więcej, spalanie w kotłach olejowych jest całkowite, dlatego emitują one stosunkowo czyste, niezbyt uciążliwe dla środowiska spaliny.

Rodzaje kotłów olejowych

Kotły olejowe wiodących producentów mają wydajność od 92 do 94,5%. Spalanie oleju można dodatkowo zmniejszyć kupując kocioł kondensacyjny, który zwiększa wydajność o około 6 punktów procentowych. Minusem kotłów tego rodzaju jest temperatura pracy pozwalająca im współpracować wyłącznie z instalacjami niskotemperaturowymi. Ze względu na tę cechę, zaleca się do nich montaż wodnego ogrzewania podłogowego.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania

Kotły olejowe mogą posiadać zamkniętą komorę spalania, pozwalającą stosować przewody powietrzno-spalinowe zamiast komina. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko zaczadzenia, ponieważ powietrze, potrzebne do spalania, zasysane jest spoza budynku bezpośrednio do komory spalania. Dzięki temu nie wychładza pomieszczenia, a spaliny nie mogą przedostać się do wnętrza budynku.

Kocioł olejowy jedno lub dwufunkcyjny

Kotły olejowe mogą służyć tylko do ogrzewania domu albo również do ogrzewania wody użytkowej. Kotły wielofunkcyjne powinny mieć odpowiednio wyższą moc, skorygowaną o potrzeby ogrzewania ciepłej wody. Kotły olejowe o małej mocy mogą być oferowane w formie wiszącej, jednak zdecydowana większość dostępnych kotłów to modele stojące, przeznaczone do montażu w osobnym pomieszczeniu.

Palniki kotłów olejowych

Kotły olejowe mają zbliżoną budowę do gazowych, ale całkiem inne palniki. Wyróżniamy kilka rodzajów palników: z odparowaniem oleju, inżektorowe, wentylatorowe wysokociśnieniowe. W zależności od rodzaju palnika, musimy dobrać odpowiedni rodzaj stosowanego oleju.

-- Odpowiednio dobrany palnik gwarantuje trwałość i utrzymanie wysokiej sprawności energetycznej kotła. Co równie ważne, pozwala też zminimalizować emisję zanieczyszczeń. Każdy palnik zabezpiecza system kontrolujący pracę układu, który wyłącza palnik w przypadku nieprawidłowego działania – wyjaśnia ekspert od ogrzewania z firmy B.V. Serwis

Szczególnym rodzajem palników są urządzenia dwupaliwowe, które umożliwiają zmianę paliwa z olejowego na gazowe bez potrzeby wymieniania palnika. Palniki dwupaliwowe są stosowane w kotłach gazowych dużej mocy rzędu 100 kW i więcej.

Ważnym elementem instalacji jest zbiornik z paliwem, powinien być zabezpieczony wanną zabezpieczającą przed wyciekiem oleju.

Trzeba pamiętać że instalacja olejowa jest źródłem zapachu, który nie dla każdego jest przyjemny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas