Materiał Partnera Charakterystyka kotłów na pellet

Charakterystyka kotłów na pellet

Pellet jest ekologicznym i wydajnym paliwem, które z powodzeniem może stanowić alternatywę dla drewna. Co ważne, kotły nimi zasilane są proste w obsłudze, a ich używanie jest o wiele bardziej komfortowe, niż tych służących do spalania drewna. Poznajcie wszystkie zalety tego typu piecy.

Czym jest pellet

Pelletem nazywa się niewielkie, walcowate granulki, które powstają zwykle jako wynik sprasowania drzewnych odpadów. Są one przyjazne środowisku, przede wszystkim ze względu na niewielką emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Cechą charakterystyczną pelletu jest wysoka kaloryczność.

-Pellet, dzięki jego licznym zaletom, uznawany jest za jeden z lepszych substytutów paliw kopalnianych, który można wykorzystywać do ogrzewania domów rodzinnych, ale i w niedużych kotłowniach budynków użyteczności publicznej. Jest to jedna z lepszych metod ogrzewania, zostawiająca daleko w tyle nieekologiczne ogrzewanie węglem i drogie ogrzewanie olejowe tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę EKOGREŃ.

Kotły na pellet

Spalanie pelletu w celu ogrzania domu odbywa się w kotle. Zastępują one z powodzeniem kotły węglowe zarówno w domach, jak i w niewielkich kotłowniach. Tego typu kotły są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają wygodnego i korzystnego pod względem ceny systemu ogrzewania. Skorzystać na nich mogą także ci, którzy zastanawiają się nad usprawnieniem posiadanej już instalacji zasilanej piecem na paliwo stałe.

Kotły na pellet występują w różnych wariantach i różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale i wyposażeniem. Wśród najważniejszych kryteriów, względem których można podzielić tego rodzaju piece należy wymienić:

  • sposób podawania paliwa - w urządzeniach o małej mocy znajduje się zintegrowany zasobnik paliwa, a w tych mocniejszych zasobnik ustawiany jest oddzielnie, bądź stanowi oddzielne pomieszczenie,
  • sposób rozpalania – ręczne lub automatyczne.

Należy pamiętać, że kotły wymagają regularnego czyszczenia, którego częstotliwość zależy od jakości stosowanego pelletu (im lepszy, tym rzadziej piec wymaga czyszczenia).

Podziel się