Materiał Partnera Charakterystyka klimatyzatorów kasetonowych

Charakterystyka klimatyzatorów kasetonowych

Kiedy nadchodzi lato i pierwsze gorące dni, wiele osób poważnie myśli nad zakupem klimatyzatora do domu bądź biura. W sprzedaży znajduje się ogromny wybór tego typu urządzeń, które są zróżnicowane nie tylko ze względu na parametry pracy czy wydajność, ale także przeznaczenie do montażu w konkretnych miejscach – na przykład pod sufitem; są to tzw. klimatyzatory kasetonowe. Czym się one charakteryzują?

Jak działają klimatyzatory kasetonowe

Często wybieranymi klimatyzatorami przez kupujących są nie tylko te, które tradycyjnie ustawia się na podłodze czy wiesza na ścianie, ale także takie, które ze względu na widoczność i oszczędność przestrzeni montuje się pod sufitem pomieszczenia. Klimatyzatory kasetonowe – bo to o nich mowa – dzięki swojej specjalnej konstrukcji charakteryzują się wysoką wydajnością pracy. Ich działanie opiera się na wypuszczaniu strugi schłodzonego powietrza, które jest równomiernie i z dużą prędkością rozprowadzane wzdłuż sufitu pomieszczenia. Powietrze to następnie zmniejsza swoją prędkość i delikatnie opada na dół, zapewniając subtelne wychłodzenie temperatury otoczenia. Tak działają kasetony instalowane np. przez firmę Akszer.

Swoją wysoką wydajność ten typ klimatyzacji zawdzięcza m.in. właśnie miejscu zamontowania. Gorące powietrze bowiem najpierw wznosi się w górę pokoju, tak więc umieszczony na stropie klimatyzator w pierwszej kolejności ochładza najcieplejsze rejony pokoju, po czym rozprowadza schłodzone powietrze po całym lokalu. Dzięki temu klimatyzowanie jest stopniowe i delikatne.

Zalety umieszczania klimatyzatora pod sufitem

Ten typ klimatyzatora został specjalnie zaprojektowany do montażu na suficie pomieszczenia, które ma chłodzić. Umieszczając urządzenie na takiej wysokości, zyskujemy także więcej miejsca w samym lokalu, klimatyzator bowiem nie zajmuje go ani na ścianie, ani na podłodze. Idealnie sprawdzi się więc w niewielkich biurach lub małych pokojach mieszkalnych, gdzie nie ma miejsca na wstawienie dodatkowych sprzętów. Klimatyzatory kasetonowe będą także doskonałym wyborem jako klimatyzacja do restauracji, hotelu czy instytucji publicznych.

Kto jeszcze powinien wziąć je pod uwagę?

Klimatyzator kasetonowy najlepiej sprawdzi się jako urządzenie chłodzące u osób, które są szczególnie wrażliwe na pracę klimatyzacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych rodzajów klimatyzacji, które z dużą prędkością wyrzucają chłodniejsze powietrze oraz sprzyjają powstawaniu przeciągów, klimatyzator podsufitowy pracuje wysoko, więc struga powietrza nie jest bezpośrednio skierowana na osoby znajdujące się poniżej. Sam proces chłodzenia pomieszczenia jest także dużo delikatniejszy oraz lepiej dostosowany do potrzeb wrażliwych ludzi. Klimatyzatory kasetonowe doskonale sprawdzą się więc w małych pomieszczeniach, gdzie klimatyzacja montowana na ścianie lub podłodze powodowałaby negatywne skutki dla zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników.

Podziel się