Materiał Partnera Charakterystyka i zastosowanie światłowodów

Charakterystyka i zastosowanie światłowodów

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się łącza światłowodowe, które stanowią prawdziwy przełom w przesyłaniu informacji i w szeroko pojętych usługach telekomunikacyjnych. Mają one bardzo wiele zalet, choć nie wszyscy z nas wiedzą na jakiej dokładnie zasadzie funkcjonują. Czym się charakteryzuje i jakie zastosowanie ma ta technologia? Zapraszamy do lektury.

Definicja światłowodu

Światłowód to przezroczyste włókno z domieszką tworzyw sztucznych, w którym przesyłanie danych ma miejsce dzięki zastosowaniu światła. Technologia ta została pierwotnie użyta w końcówce XIX wieku choć pierwszy, w pełni sprawny światłowód do celów telekomunikacyjnych uruchomiono pod koniec lat 70. XX wieku we Włoszech. Współcześnie systemy te rozwijają się bardzo prężnie dzięki regularnej poprawie jakości materiałów oraz samego procesu transferu danych.

Zastosowanie światłowodów

Światłowód ma szerokie zastosowanie w telekomunikacji, transmisji sygnałów, wziernikach oraz oświetleniu, choć dla wielu osób najbardziej znany jest Internet światłowodowy. W przypadku tego ostatniego, jego zasięg ma w Polsce do 2020 wzrosnąć aż dwukrotnie, dzięki czemu dostęp do technologii ma mieć jeszcze więcej gospodarstw domowych. Światłowody stosowane są także w medycynie, np. w endoskopach i laparoskopach dla zagwarantowania dokładniejszej diagnostyki.

Jak podłącza się światłowody?

Instalacja światłowodu nie jest nadmiernie skomplikowana, konieczna jest jednak dbałość o detale. Sam montaż jest krótki (trwa około dwóch godzin) i wymaga zaledwie umówienia się z technikami danego operatora na konkretny termin albo z zewnętrzną firmą taką jak TomSafe Systems ze Świdnicy w woj. dolnośląskim. Instalatorzy prace rozpoczynaja od przygotowania elementów instalacji (gniazda, skrzynki teletechnicznej) i omówienia miejsca montażu z lokatorem. Kolejnym etapem instalacji jest rozprowadzenie przewodów światłowodowych od przełącznicy światłowodowej znajdującej się w punkcie dostępowym w budynku do skrzynki teletechnicznej zamontowanej w lokalu mieszkalnym lub do gniazda światłowodowego. W kolejnym etapie instalatorzy wykonują spawanie włókien światłowodowych z pozostałymi elementami instalacji. Ostatnim krokiem jest dokonanie pomiarów wykonanej instalcji i podłaczenie routera.

Światłowody to bezpieczne elementy pozbawione prądu elektrycznego, dlatego też nie ulegają nagrzewaniu, a tym samym nie stanowią ryzyka pożarowego. Dodatkowo ich montażem zajmują się specjaliści, dla których cały proces trwa maksymalnie kilka godzin i jest praktycznie bezproblemowy dla domowników, którzy decydują się na instalację.

Podziel się