Artykuł sponsorowany Charakterystyka i sposoby zastosowania bram przeciwpożarowych

Charakterystyka i sposoby zastosowania bram przeciwpożarowych

Bramy przeciwpożarowe stanowią nieodłączną część wielu obiektów. Ich zastosowanie regulowane jest przez prawo budowlane. Jak wygląda wykorzystanie bram przeciwpożarowych w praktyce oraz jakie są ich rodzaje i właściwości? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w poniższym artykule. 

Czym są bramy przeciwpożarowe?

Te wyspecjalizowane urządzenia spotkać można w centrach handlowych, wielopoziomowych garażach, halach i pomieszczeniach magazynowych, szpitalach, biurowcach oraz w innych budynkach i obiektach przemysłowych. W przypadku pojawienia się pożaru, impuls z centralki przeciwpożarowej przekazywany jest do trzymacza elektromagnetycznego lub napędu, w który wyposażona jest każda taka brama. Wszystkie bramy ppoż muszą być również oznakowane specjalną tabliczką zwierającą podstawowe dane bramy, a także informacje o spełnieniu wymagań Aprobaty Technicznej i deklarację zgodności. Podstawowym powodem montowania bram ppoż jest zamknięcie przejść między strefami pożarowymi, a tym samym zdławienie ognia w jednej strefie i ograniczenie strat. W przypadku pożaru, odpowiednia brama pozwala też na płynną ewakuację osób z zagrożonego obszaru i, co równie ważne, na powiadomienie o zagrożeniu. Już na etapie produkcji bramy te są rygorystycznie badane. 

Rodzaje bram przeciwpożarowych 

Bramy ppoż dostępne są w rożnych klasach odporności ogniowej EI 30, EI 60, EI 120 – liczby określają klasę izolacyjności ogniowej wyrażoną w minutach. W przypadku bram, rzadziej stosowana jest klasa szczelności ogniowej (E). Jak zauważa specjalista z firmy ERBI, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram ppoż. Ważne by były one produkowane z odpowiednich materiałów ognioodpornych i dostosowane do montażu w różnych warunkach budowlanych. Koszt poszczególnych rodzajów bram przeciwpożarowych jest bardzo różny, w zależności od typu bramy, dlatego warto, przed ostatecznym wyborem rozwiązania skonsultować się ze specjalistami. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są bramy przesuwne jedno- i dwuskrzydłowe i  oraz teleskopowe – montowane tam, gdzie mamy odpowiednią przestrzeń przynajmniej z jednej strony otworu. Kiedy takiego miejsca nie ma, polecić możemy bramy opuszczane. W tym wypadku potrzebujemy miejsca nad otworem. Również występują w wersji jedno- jednoskrzydłowej bądź teleskopowej. Bramy przesuwne i opuszczane nie mają napędów elektrycznych. Ich zamykanie odbywa się mechanicznie, a jest realizowane przez ciężarki balastowe i system linek i rolek. Kolejną grupą bram ppoż są bramy rolowane, proponowane najczęściej w miejscach w których zastosowanie bram przesuwnych lub opuszczanych jest niemożliwe. Bramy rolowane potrzebują przestrzeni nad otworem, natomiast po bokach to wymaganie jest niewielkie. Występują one również w mniejszej wersji jako bramy rolowane okienne, służące do zabudowy okien. Specyficznym rodzajem bram przeciwpożarowych rolowanych są bramy kurtynowe. Funkcjonują one w podobny sposób jak bramy rolowane, jednak płaszcz bramy (zwykle podwójny) zbudowany jest ze specjalnej tkaniny powlekanej. Wymagają mniejszej przestrzeni nad otworem, co jest ich niezaprzeczalnym walorem, szczególnie w, zwykle niskich, garażach podziemnych. Ostatnim rodzajem bram przeciwpożarowych są automatyczne bramy segmentowe które otwierają się do góry, podobnie jak typowe bramy segmentowe, które możemy spotkać jako zamknięcia wielu garaży. Wszystkie bramy przeciwpożarowe są wykonywane na wymagany wymiar, nie mają wymiarów tzw. standardowych. Ich montażem mogą zajmować się jedynie firmy certyfikowane przez danego producenta bramy. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas