Artykuł sponsorowany Ceramiczne dachówki glazurowane – droższe, ale czy lepsze?

Ceramiczne dachówki glazurowane – droższe, ale czy lepsze?

Decydując się na zakup dachówek ceramicznych, warto wiedzieć o tym, że występują one w 3 podstawowych wersjach – naturalnej, angobowanej oraz glazurowanej. Ostatni typ, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, charakteryzuje się najlepszą odpornością na oddziaływanie czynników środowiskowych. Nie jest to jednak produkt pozbawiony wad. Dlatego też przed podjęciem ostatecznego wyboru, trzeba zapoznać się z najważniejszymi informacjami technicznymi. Jakimi konkretnie?

Jakie są największe zalety dachówek glazurowanych?

Wyjątkowość tego typu dachówek polega przede wszystkim na tym, że podczas produkcji na ich powierzchni zostaje umieszczona dodatkowa warstwa uszlachetnionej mieszanki kwarcowej. Podczas wypalania materiału w temperaturze dochodzącej do 1500 stopni Celsjusza, kwarc ulega spieczeniu, tworząc jednocześnie szklistą powłokę ochronną. Jej głównym zadaniem jest zmniejszenie współczynnika tarcia statycznego na powierzchni poszczególnych elementów ceramicznych.

Dzięki właśnie temu efekt osadzania się różnego rodzaju zanieczyszczeń takich jak m.in. pyły zostaje ograniczony do minimum. Widoczne zabrudzenia znikają wraz z pojawieniem się pierwszych silniejszych opadów deszczu. Dachówki glazurowane nie są również podatne na ewentualność pojawienia się charakterystycznych zielonkawych zacieków. Co prawda zjawisko to może wystąpić w sytuacji, w której jedna ze stron dachu nachylona jest do strony północnej, aczkolwiek stanie się to znacznie później niż w przypadku dachówek naturalnych czy też angobowanych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy dachówki tego typu mają jakieś wady?

Niestety w branży budowlanej nie zdołano jeszcze opracować materiału, który cechowałby się wyłącznie zaletami. Dlatego inwestorzy, którzy planują zakup tego szlachetnego pokrycia dachowego, powinni liczyć się z pewnymi niedogodnościami. O czym konkretnie mowa? Wielu klientów słusznie zauważa, że podczas letnich miesięcy i silnego nasłonecznienia, refleks świetlny generowany przez dodatkową powłokę jest tak silny, że z dalszej odległości trudno nawet ocenić, w jakim kolorze jest połać. Glazura nie stanowi zatem optymalnej opcji dla osób, którym zależy na wyeksponowaniu barwy dachówek bez względu na porę roku.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Eko-dach, pewną barierę może stanowić również cena produktu. W zależności od producenta i konkretnego modelu dachówki, różnice pomiędzy glazurą a pozostałymi rodzajami ceramiki wynoszą nawet 20%. Choć na pojedynczym elemencie dodatkowe koszty są wręcz niezauważalne, to trzeba jednak pamiętać o tym, iż do wykończenia połaci potrzeba zazwyczaj kilku tysięcy sztuk. Jeżeli zaś chodzi o sam koszt montażu, to nie jest od droższy i przebiega w dokładnie ten sam sposób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas