Materiał Partnera Centralne ogrzewanie - Co warto wiedzieć?

Centralne ogrzewanie - Co warto wiedzieć?

Okres zimowy kojarzy nam się nie tylko ze świętami czy padającym Śniegiem, ale także tym, aby w naszym domu było ciepło, które zapewni nam komfortowe warunki mieszkalne właśnie w tym okresie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie mieszkań jest tak zwany system centralnego ogrzewania, dlatego warto uzyskać na jego temat trochę niezbędnych informacji.

Czym charakteryzuje się centralne ogrzewanie?

Centralne ogrzewanie to bardzo popularny system instalacji grzewczej, który znajduje się w różnego rodzaju budynkach mieszkalnych, urzędach, szkołach czy zwykłych biurowcach. Jak sama nazwa wskazuje, jest to system, dlatego też nie składa się on z jednego elementu a z kilku, które ze sobą współpracują zaczynając od kotła grzewczego i przewodów a kończąc na grzejnikach. Aby cały system działał prawidłowo, musimy użyć do niego odpowiedniego rodzaju paliwa dostosowanego do danej instalacji.

Jakie są rodzaje centralnego ogrzewania?

Systemy centralnego ogrzewania możemy podzielić na takie, jak:

  • Ogrzewanie grawitacyjne - Jest to najstarszy z systemów centralnego ogrzewania, którego działanie polega na tym, że powstaje w nim zjawisko unoszenia ogrzanej wody oraz opadania zimnej, a do zastosowania tego systemu nie potrzebna jest instalacja elektryczna, ponieważ cały system opiera się na działaniu kotłów, do których używa się paliwa stałe.
  • Ogrzewanie podłogowe - W tym systemie ciepło dostarczane jest do zainstalowanych pod podłogą rur, do których napływa ciepła woda bądź grzałek ogrzewanych przez kocioł elektryczny. Do zalet tego systemu zaliczyć można brak zmian temperatur oraz zyskanie nieco miejsca w pomieszczeniach, ponieważ do działania tego systemu nie potrzebne są grzejniki naścienne.
  • Ogrzewanie pompowe - Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju system dostarcza do pomieszczeń ogrzaną wodę, dzięki zastosowaniu elektrycznej pompy obiegowej.
  • Ogrzewanie rozdzielaczowe - Ten system posiada podłączone do kotła grzewczego dwie rury (zasilająca i powrotna), których zadaniem jest dostarczenie ciepła do grzejników znajdujących się na kilku różnych kondygnacjach budynków poprzez działanie specjalnych rozdzielaczy.

Jak zamontować system centralnego ogrzewania?

Niezależnie od tego, na który z systemów instalacji centralnego ogrzewania się zdecydujemy, to i tak należy zwrócić się z jego montażem do doświadczonych hydraulików, takich jak pracownicy firmy F.U. Fach, którzy w bardzo profesjonalny sposób zajmą się montażem

Opracowanie:

Podziel się