Materiał Partnera Cechy dobrych frezarek do betonu

Cechy dobrych frezarek do betonu

Beton to zdecydowanie jeden z najważniejszych materiałów wykorzystywanych w branży budowlanej – używa się go do wykonywania niezliczonej ilości elementów zbrojonych, podłóg, schodów, stropów etc. Zanim beton zostanie poddany dalszej obróbce, jego wierzchnia warstwa powinna zostać zdarta, dzięki czemu pozbędziemy się nierówności i pozostałości innych materiałów. Do tego używamy urządzeń zwanych frezarkami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze frezarki?

Po pierwsze marka

Czemu zazwyczaj wybieramy sprzęty znanych w danej branży marek? Po części jest to zasługa marketingu, jednak nie bez znaczenia jest również jakość produktów – wiodący na rynku producenci swoją renomę zawdzięczają przede wszystkim dbałości, by ich sprzęty były niezawodne i charakteryzowały się jak najlepszymi parametrami technicznymi. Inwestując w taki sprzęt nie tylko zyskujemy pewność, że sprawdzi się w pracy, ale również że w razie jakichkolwiek problemów technicznych z łatwością uzyskamy pomoc w autoryzowanym serwisie.

Parametry techniczne

Skoro wiemy już, że używanie frezarki do betonu uznanych marek jest lepszym rozwiązaniem, niż nabycie sprzętu od szerzej nie znanego producenta, możemy przystąpić do omówienia co wpływa na jakość pracy urządzenia, czyli jego parametrów technicznych.

Jak każde urządzenie mechaniczne, frezarki opisywane są za pomocą szeregu parametrów – mówi przedstawiciel firmy Mobil SerwisNajważniejsze z użytkowego punktu widzenia to: moc, wydajność, powierzchnia robocza oraz rodzaj zasilania. Moc podawana jest zazwyczaj w kilowatach – im jest wyższa, tym większe możliwości frezarki. Frezarka z dużą mocą jest w stanie radzić sobie z trudnymi, bardzo twardymi materiałami, nie spowalniając przy tym pracy – generalnie im wyższa moc, tym lepiej. Kolejnym parametrem jest wydajność, określana jako wielkość powierzchni, jaką można obrobić przy użyciu frezarki w ciągu godziny. Do frezowania większych powierzchni zalecane jest użycie frezarek o dużej wydajności. Parametr ten jest wypadkową mocy oraz powierzchni roboczej. W kwestii tego ostatniego parametru warto zwrócić uwagę, że choć duża powierzchnia robocza przyspiesza pracę, to utrudnia dostęp do ciaśniejszych zakamarków. Dlatego też powierzchnia robocza frezarki powinna być dostosowana do warunków pracy. Ostatnią rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj zasilania frezarki. Urządzenia zasilane energią elektryczną mogą być używane w pomieszczeniach, jednak generalnie charakteryzują się słabszymi parametrami niż sprzętu napędzane silnikiem spalinowym.

Kupno czy wynajem?

Frezarka to dość drogi sprzęt, dlatego do wykonania okazjonalnych prac na powierzchni betonowej możemy ją wypożyczyć, zamiast kupować. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo pieniędzy, a przy tym nie musimy martwić się usuwaniem ewentualnych awarii.

Podziel się