Artykuł sponsorowany Cechy charakterystyczne technologii szkieletowej budowy domów

Cechy charakterystyczne technologii szkieletowej budowy domów

Budowa domów w technologii szkieletowej cieszy się coraz większą popularnością — domy modułowe są bowiem szybsze w budowie w porównaniu do domów wznoszonych techniką tradycyjną. Zaletą technologii szkieletowej jest także możliwość realizacji najbardziej skomplikowanych projektów. Co ważne, domy modułowe to domy eko, powstające wyłącznie z naturalnych surowców.

Jak powstają ściany drewnianych domów szkieletowych?

Ściany zewnętrzne domów szkieletowych składają się z kilku warstw. Od środka wykończyć je można na przykład panelami drewnianymi lub dowolną okładziną – w zależności od gustu i preferencji inwestora. Ściany ocieplane są wełną skalną w dwóch warstwach – pierwsza, o grubości 50 mm wypełnia ruszt konstrukcyjny, a druga stanowi główną warstwę ocieplenia. Słupki konstrukcyjne i ruszt instalacyjny powstaje z drewna struganego – firma Concept Eiendom wykorzystuje drewno klasy C24 ze skandynawskich tartaków, które charakteryzuje się dobra struktura, gęstością i wytrzymałością.

Od wewnętrznej strony ściany montuje się membranę paroszczelną, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci do środka. Z kolei od zewnątrz znajduje się membrana paroprzepuszczalna, która nie stanowi oporu dyfuzyjnego, a to oznacza, że zgromadzona wilgoć może swobodnie odparować. Ściany otwarte dyfuzyjne znacząco przedłużają żywotność konstrukcji drewnianej.

Na samym końcu ścianę wykańcza się jeszcze jedną warstwą wełny mineralnej, przy czym warto wspomnieć, że łączna grubość ocielenia wynosi aż 250 mm. Warstwę wykańczającą stanowi tynk na siatce z klejem.

Strop i połać dachowa w domu szkieletowym

Konstrukcja stropu nieco przypomina schemat budowy ścian – belki stropowe i ruszt instalacyjny również powstają z drewna struganego a warstwę ocieplenia stanowi 100 mm wełny skalnej. Co ważne, w przypadku stropu także wykorzystuje się zjawisko dyfuzji – od wewnątrz montowane jest warstwa uszczelniająca, a od zewnątrz membrana paroprzepuszczalna. Strop usztywniany jest płytami OSB i wykańczany płytami g-k.

Połać dachu pokrywana jest dowolnym rodzajem blachy montowanej do konstrukcji z drewna. Wiązary dachowe od tradycyjnej więźby różnią się tym, że są lepiej dostosowane do zmiennego klimatu – powstają z gotowych elementów i są odporniejsze na różne niekorzystne dla struktury dachu czynniki. Kratownica powstaje z drewna struganego, a poszczególne elementy mogą mieć różny rozstaw i przekroje, w zależności od rodzaju pokrycia. Połać dachu również jest ocieplana wełną skalną, która montuje się pomiędzy belkami oraz jako wypełnienie rusztu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas