Materiał Partnera Budujesz dom? Sprawdź, przy jakich pracach warto skorzystać z usług hydraulicznych

Budujesz dom? Sprawdź, przy jakich pracach warto skorzystać z usług hydraulicznych

Budowa jest nierozerwalnie związana z realizacją usług hydraulicznych. Tworzenie własnych czterech kątów to bowiem nie tylko wylewanie fundamentów, wznoszenie ścian, czy stawianie dachu. Równie ważne jest, by wraz z pracami budowlanymi ułożyć przewody odpływowe, wykonać instalacje wodne, czy zamontować grzejniki. Czym są usługi hydrauliczne? Jaki zakres prac zrealizuje firma je oferująca? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Zanim zakończysz prace budowlane

Usługi hydrauliczne okazują się niezbędne podczas budowy domu już na etapie wylewania fundamentów. To bowiem wówczas należy zaplanować układ rur kanalizacyjnych, wodociągowych, czy systemu ogrzewania podłogowego. Staranne i przemyślane zaplanowanie całości układu jest niezwykle ważne. Wpływa na późniejsze podłączanie sanitariatów. To natomiast decyduje o funkcjonalności przestrzeni i komforcie mieszkania w domu.

Jak wyjaśnia specjalista z gdyńskiej firmy Mo-Ja - na usługach hydraulicznych na początkowym etapie nie warto oszczędzać. Nieprawidłowy układ rur spowoduje, że konieczne będzie późniejsze skuwanie posadzek i tynków, żeby naprawić błędy. Aby tego uniknąć, konieczne jest zatrudnienie fachowca, który po analizie planów budowy zaproponuje nowoczesne rozwiązania.

Na tym jednak nie kończy się zaangażowanie firmy hydraulicznej na etapie budowy domu. Zatrudniony fachowiec jest również odpowiedzialny za instalacje:

  • kanalizacji wewnętrznej umożliwiającej podpięcie m.in. brodzika, wanny, czy zlewozmywaku;
  • przyłącza wodociągowego,
  • ogrzewania domu (montaż grzejników lub rozdzielników niezbędnych do sprawnego działaniu ogrzewania podłogowego)

Niektóre firmy hydrauliczne oferują również wykonanie wentylacji mechanicznej zwanej rekuperacją.

Zakres oferowanych prac różni się w zależności od przedsiębiorstwa. Bez względu jednak na wybór, warto doprecyzować wszystkie szczegóły w umowie, by uniknąć nieporozumień na późniejszym etapie realizacji inwestycji.

Prace hydrauliczne na etapie wykończeniowym

Po zamknięciu pierwszego etapu budowy, który kończy się wylaniem fundamentów i pokryciem ścian wewnętrznych tynkiem, hydraulik rozpoczyna montaż grzejników. Specjalista zamontuje taki kaloryfer, na jaki zdecydował się właściciel. Warto jednak przed zakupem skonsultować swój wybór. Dlaczego? Konieczne jest zweryfikowanie czy wybrany model ma przyłącze odpowiednie do zakończeń rur. Choć problem ten dotyczy raczej układów w budynkach starego typu, to mimo wszystko ocena fachowca jest tu wskazana. Ważna jest również moc kaloryfera adekwatna do powierzchni pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Ponadto wybrać należy pomiędzy cięższymi, wykonanymi z żeliwa, a lżejszymi - aluminiowymi.

Poza designem trzeba więc wziąć pod uwagę szereg innych parametrów grzejnika. Dla laika wybór może być trudny.

Ostatnim etapem prac hydraulika jest montaż urządzeń sanitarnych. Mowa tu o zlewozmywaku w kuchni, umywalce w łazience, toalecie, wannie i brodziku. Wszystkie te zadania wykonywane są po zakończeniu prac wykończeniowych - przed urządzaniem. Wnętrze domu jest wówczas już wysprzątany, stąd nazwa tego zakresu prac - „biały montaż”. Dzięki skorzystaniu z usług hydraulicznych również na tym etapie nie trzeba martwić się o sposób montażu syfonów, baterii czy panelu prysznicowego. Dodatkowo ma się gwarancję, że prace będę wykonane estetycznie i solidnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas