Artykuł sponsorowany Budowa pompy wody zasilanej prądem (sekcja hydrauliczna + silnik)

Budowa pompy wody zasilanej prądem (sekcja hydrauliczna + silnik)

Silnik zamontowany w pompie wody przetwarza moc elektryczną w energię, która jest przekazywana do wody. Dzięki tej energii woda przemieszcza się. Każda pompa wody składa się z dwóch podstawowych elementów, jakimi są układ hydrauliczny oraz silnik. Pompy wody przydają się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Objaśniamy, jak jest zbudowana pompa zasilana prądem i jakie jej modele możemy znaleźć na rynku.

 

Podstawowa budowa elektrycznej pompy wody

Każde takie urządzenie składa się z sekcji hydraulicznej oraz silnika elektrycznego. W skład tej pierwszej wchodzi, m.in. wirnik, który powoduje ruch wody wewnątrz pompy oraz nadaje jej odpowiedni kierunek. Dyfuzor przekształca wytworzony przez wirnik ruch wody lub energię w ciśnienie. Uszczelnienie mechaniczne ma zapobiegać dostawaniu się wody do silnika elektrycznego. Obudowa chroni sekcję hydrauliczną, a o-ringi dopasowują do siebie poszczególne elementy pompy. Silnik elektrycznej pompy wody zbudowany jest ze statora oraz wału, który doprowadza ruch do sekcji hydraulicznej. Kolejnym elementem jest wentylator, który chłodzi silnik oraz skrzynka zaciskowa dostarczająca prąd do silnika. Łożysko pełni natomiast funkcję stabilizatora wirnika, zaś obudowa silnika chroni jego wewnętrzne elementy.

 

Rodzaje elektrycznych pomp wody

Pompą, która służy do rozprowadzenia ciepłej wody po domu, jest pompa cyrkulacyjna. Jej działanie polega na nieustannym podgrzewaniu wody znajdującej się w cyrkulacji. Dzięki temu mamy dostęp do ciepłej wody w każdej chwili. Jednak pompa ta będzie bardziej oszczędna, jeśli wejdzie w skład pętli cyrkulacyjnej. Dzięki temu podgrzana woda płynie do wszystkich kranów, a jej niewykorzystana część wraca do zasobnika. „Aby zaoszczędzić energię, możemy zsynchronizować pompę ze sterownikiem zegarowym. Wtedy będzie się ona uruchamiać w tych godzinach, w których potrzebujemy ciepłej wody i wyłączać, np. na noc lub gdy jesteśmy w pracy.” – wyjaśnia specjalista z firmy Hydmar

Kolejnym typem pomp są hydrofory, a raczej zestawy hydroforowe. Służą one do pompowania wody do domu ze studni. Wewnątrz obudowy pompy znajduje się silnik, który napędza urządzenie. Działanie zestawu hydroforowego polega na pobieraniu przez pompę wody do zbiornika, w którym znajduje się powietrze. Woda napiera na powietrze, którego ciśnienie się zwiększa, a następnie wypycha ciecz w momencie odkręcenia kranu. Jeżeli hydrofor będzie głównym źródłem wody użytkowej w domu, powinien on mieścić minimum 100 litrów. Pompy zatapialne natomiast zanurza się w brudnej lub czystej cieczy, którą chcemy wypompować. Mniejsze modele mogą posłużyć do wypompowania wody z trudno dostępnych miejsc, większe przydadzą się tam, gdzie chcemy szybko wypompować dużą ilość wody. Taką pompę podłączamy do prądu, zanurzamy w wodzie i rozkładamy wąż tak, aby zassana woda odpływała w przeznaczone do tego miejsce. Wybór pomp wody jest bardzo szeroki, a przed ich kupnem musimy zastanowić się, do czego ma nam ona posłużyć oraz jaki typ pompy najlepiej sprawdzi się w naszym domu lub ogrodzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas