Artykuł sponsorowany Budowa ogrodzenia między sąsiadami w świetle obowiązującego Prawa budowlanego

Budowa ogrodzenia między sąsiadami w świetle obowiązującego Prawa budowlanego

Budowa ogrodzenia między sąsiadującymi ze sobą działkami jest niezbędna, jeżeli chcesz uzyskać pełnię prywatności i swobody. Podejmując się tego działania, możesz jednak napotkać pewne trudności. Kiedy należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę? Jakie są wymogi dotyczące ogrodzenia? Kto powinien sfinansować płot dzielący prywatne działki? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

 

Kto powinien sfinansować budowę ogrodzenia między sąsiadami?

Polskie przepisy prawne nie regulują kwestii finansowania ogrodzenia przedzielającego sąsiadujące ze sobą działki. W takim razie kto powinien pokryć koszty budowy takiego płotu? Najwygodniejszą opcją jest uzgodnienie tego między sobą wraz z sąsiadem. Niestety nie każdy jest chętny do współpracy. W takim wypadku warto umieścić ogrodzenie na terenie własnej nieruchomości. Dzięki temu unikniesz niepożądanych problemów prawnych.

Gdy rozwiążesz problem sfinansowania płotu, możesz przystąpić do poszukiwania wymarzonej przesłony. Jakie wymogi powinna spełniać? Podczas wybierania rodzaju płotu, kieruj się przede wszystkim zasadami ostrożności. Ogrodzenie nie może zagrażać bezpieczeństwu ludzi ani zwierząt. Warto poświęcić czas na dobór odpowiedniej przesłony, tj. paneli ogrodzeniowych, które wykonano z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zmartwień i zadbasz o własne i cudze bezpieczeństwo.

 

Decyzja o pozwoleniu na budowę

Należy się zorientować, czy musisz uzyskać specjalne pozwolenie na rozpoczęcie budowy ogrodzenia. Nie w każdym wypadku jest ono obowiązkowe. Jak mówi nasz rozmówca, specjalista z firmy produkującej panele ogrodzeniowe Coda Ogrodzenia z Wielkopolski: jeżeli docelowo płot ma przekroczyć 2,20 m wysokości, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani zgłosić planowane działania w starostwie. Zatem chęć wprowadzenia płotu, którego wysokość nie przekroczy 2,20 m wysokości, nie wymaga od Ciebie posiadania pozwolenia ani zgłoszenia działań.

Zgłoszenie budowy ogrodzenia, którego wysokość przekroczy 2,20 m, należy złożyć w starostwie powiatowym. Powinieneś w nim zawrzeć informacje o rodzaju ogrodzenia, a także dacie rozpoczęcia oraz sposobie wykonania prac. Poza tym pamiętaj o dołączeniu oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Niektórzy urzędnicy wymagają również dostarczenia szkicu ogrodzenia. Organ administracyjny może sprzeciwić się wykonaniu planowanych robót, w ciągu 21 dni od momentu wniesionego przez Ciebie zgłoszenia. Jeżeli w tym czasie nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć wprowadzanie upragnionej zmiany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas