Materiał Partnera Budowa młotów hydraulicznych

Budowa młotów hydraulicznych

Młoty hydrauliczne znalazły zastosowanie w wielu branżach – w budownictwie lądowym, morskim, w górnictwie, a nawet w hutnictwie. Różne modele charakteryzują się odmienną mocą i parametrami technicznymi. Mogą też stanowić dodatkowy osprzęt do maszyn budowlanych lub być niezależnym urządzeniem. Jak wygląda budowa młotów hydraulicznych? Z czego się one składają?

Młoty hydrauliczne – z czego są zbudowane?

Istnieje wiele, różnych modeli młotów hydraulicznych, które przystosowane są wykonywania konkretnych zadań. Mimo tego budowa każdego z nich jest podobna i opiera się na analogicznych częściach składowych.

W każdym młocie hydraulicznym musi znajdować się akumulator, który odpowiada za zasilanie wszystkich jego układów. Ma on postać metalowego bloku. Znajdują się na nim specjalnie wytoczone rowki stanowiące drogę dla oleju. Bardzo ważnym elementem jest tłok, zwany fachowo bijakiem. Część roboczą tego urządzenia stanowi natomiast wytrzymały grot. Oprócz tego na jego mechanizm składają się zawór i membrana akumulatora, zawór sterujący, pierścień oporowy oraz zestaw uszczelnień.

W niektórych modelach młotów hydraulicznych, w ich dolnej i górnej części, znajdują się poduszki wykonane z gumy. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż części te amortyzują, a co za tym idzie, redukują niepożądane skutki uderzeń. Są także stosowane po to, aby minimalizować poziom hałasu podczas pracy – mówi fachowiec z firmy Arrowhead Rockdrill z Jankowic.

W jaki sposób działają młoty hydrauliczne?

Młoty hydrauliczne, które stanowią osprzęt do innych sprzętów budowlanych, montowane są do nich przy pomocy płyty mocującej. Koparkę, minikoparkę czy też mini ładowarkę łączy z młotem przewód ciśnieniowy. To właśnie nim transportowany jest olej. W pobliżu płyty mocującej znajdują się także zawory, które umożliwiają regulacje parametrów roboczych młota.

Dostarczony do mechanizmu młota olej, który ma wysokie ciśnienie, przepływa szczelinami znajdującymi się w akumulatorze. Olej ten w dalszej kolejności powoduje ruch bijaka – porusza się on w górę i w dół. Natomiast ruch bijaka i jego uderzenia w dół przekładają się bezpośrednio na pracę grota, który może w tym momencie rozdrabniać, burzyć, kruszyć materiał.

Młoty hydrauliczne to urządzenia o ogromnej mocy. Ich mechanizm jest opracowany tak, aby mogły likwidować betonowe, kamienne przeszkody, a nawet burzyć całe konstrukcje budynków. Znacznie ułatwiają pracę w branży górniczej i są nieodzowne podczas wykopów. Ponadto ich konstrukcja zapewnia, że działają wydajnie oraz bezawaryjnie.

Podziel się