Artykuł sponsorowany Budowa i zastosowanie odkurzaczy centralnych

Budowa i zastosowanie odkurzaczy centralnych

Odkurzacz centralny to doskonałe rozwiązanie do domów. Szczególnie sprawdza się u tych osób, którym zależy na utrzymywaniu porządku i czystości na co dzień. To bardzo dogodny sposób na osiągnięcie tego celu. Pewne wątpliwości są jednak związane ze sposobem budowy takiego systemu. Czy jest on bardzo skomplikowany? Jakie są największe korzyści z jego zainstalowania?

Czym dokładnie jest odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to specjalna instalacja, która umożliwia szybkie i łatwe posprzątanie domu. Podczas takiego sprzątania używa się tylko wysuwanego ze ściany węża. Na ten element nakłada się następnie rękojeść, rurę teleskopową i odpowiednią końcówkę. Natomiast w niektórych przypadkach do rozpoczęcia odkurzania potrzebne jest jedynie podłączenie węża. W zaawansowanych systemach regulacja mocy ssania znajduje się w rękojeści.

Kolejna kwestia odnosi się do zasysanego powietrza. Gdzie ono wędruje, jeśli układ montowany jest w ścianie? Odpowiedź jest prosta. Po przefiltrowaniu powietrze z instalacji centralnego odkurzania jest usuwane na zewnątrz budynku. Wszelkiego rodzaju większe zanieczyszczenia z odkurzacza centralnego, takie jak okruchy czy sierść, trafiają natomiast do zbiornika. Ten musi być opróżniany dość rzadko, bo raz na kilka miesięcy.

To samo odnosi się do filtrów, o które trzeba zadbać okresowo, ale nie tak często jak w przypadku klasycznych urządzeń odkurzających.

Budowa odkurzacza centralnego – co trzeba uwzględnić?

Instalacja odkurzacza centralnego składa się z jednostki centralnej, zbudowanej z takich elementów jak:

  • silnik,
  • zbiornik na zanieczyszczenia,
  • separator śmieci z filtrami.

Montuje się ją na przykład w pomieszczeniu gospodarczym lub w kotłowni. Natomiast do samego sprzątania korzysta się z tak zwanego zestawu, czyli z węża giętkiego o długości kilku metrów.

Zastosowanie odkurzacza centralnego i jego mocne strony

Odkurzacz centralny poleca się zwłaszcza do większych powierzchni, w których codzienne wyciąganie tradycyjnego odkurzacza byłoby kłopotliwe. Natomiast to bardzo ważne, by zaplanować jego montaż już na etapie stanu surowego domu, jeszcze przed wylewkami.

Do zalet odkurzacza centralnego (dostępnego na przykład w ELEMIX) zalicza się:

  • łatwość utrzymania domu w czystości,
  • wygoda codziennego korzystania,
  • zmniejszona ilość innych szkodliwych dla zdrowia alergenów,
  • brak charakterystycznego zapachu odkurzania,
  • cicha praca.

Jak widać, jest wiele korzyści wynikających z zamontowania takiego systemu w swoim domu. Warto więc rozważyć taką inwestycję.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas