Artykuł sponsorowany Budowa fundamentów – przebieg prac

Budowa fundamentów – przebieg prac

Budowa fundamentów to podstawowy etap budowy domu, który ma kluczowe znaczenie dla trwałości późniejszej konstrukcji. Sprawdźmy, w jaki sposób wykonuje się fundamenty i jakie czynności należy wykonać, aby zapewnić stabilność przyszłego obiektu budowlanego.

Wybór miejsca – budowa fundamentów

Wyznaczenie miejsca budowy fundamentów jest pierwszym ważnym krokiem do stworzenia solidnej podstawy dla przyszłego domu mieszkalnego. W zakres koniecznych prac wchodzi m.in. zbadanie stanu gleby na działce. Zdarza się, że konstrukcja budowlana wymaga specjalnego fundamentu, ponieważ grunt nie ma pożądanej nośności lub ma pewne niekorzystne właściwości, które mogą osłabić fundament budynku w dłuższej perspektywie czasowej.
Aby uzyskać pełne informacje o stanie gleby, należy skorzystać z usługi geodety lub konsultanta geotechnicznego.

Prace ziemne – fundamenty

Po przeprowadzeniu odpowiednich pomiarów terenowych i uzyskaniu planu zagospodarowania terenu można przejść do zaznaczenia wszystkich filarów i linii wykopów w stosunku do linii środkowych ścian. Inwestor powinien upewnić się, że wykopy pod fundament są zgodne z zatwierdzonymi poziomami, wyrównaniem, kształtem i rozmiarem.

Zagęszczenie gruntu pod fundamenty

Kolejnym ważnym krokiem jest zagęszczenie wierzchniej warstwy wykopanej gleby. Zależnie od rodzaju gruntu geolog podejmie decyzję o ewentualnym wykonaniu podsypki żwirowej. Jeśli w wykopie występują piaski, należy określić, czy grunt jest nośny. Jako podsypka najlepiej sprawdzi się pospółka wzbogacona o frakcje piasku średniego i kamienie. Do zagęszczenia stosuje się zazwyczaj zagęszczarki płytowe. Ten krok zapewni, że fundament budynku osiądzie na stabilnej i płaskiej podstawie, utrzymując wilgotność betonu fundamentowego bez przesiąkania gruntu.

Szalowanie fundamentów

Następnym etapem fundamentowania budynku jest deskowanie. Deskowanie powinno być wykonane zgodnie z rozmiarem ławy i na tyle sztywne, aby podczas układania prętów zbrojeniowych oraz zagęszczania betonu nie doszło do żadnych przemieszczeń. Korzystając z usług sprawdzonej ekipy budowlanej, takiej jak Kruk-Bud Grzegorz Kruczek, można mieć pewność, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z planem.

Zbrojenie fundamentów

Przed zabetonowaniem fundamentów należy przygotować ich zbrojenie, czyli ułożyć stalowe pręty w szalunkach. Lokowanie i mocowanie prętów zbrojeniowych należy wykonać za pomocą odpowiednich bloków betonowych, aby uniknąć ich przemieszczania podczas wylewania betonu.

Betonowanie fundamentów

Ostatnim ważnym krokiem fundamentowania budynku jest wylanie betonu. Beton powinien odpowiadać zatwierdzonej klasie projektowej i być dobrze zagęszczony oraz odpowiednio utwardzony. Utwardzanie powinno rozpocząć się wcześnie i być kontynuowane przez dostatecznie długi czas, aby uzyskać pożądaną wytrzymałość.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas