Artykuł sponsorowany Budowa domu czy zakup?

Budowa domu czy zakup?

Wizja własnego domu w spokojnej okolicy jest motorem napędowym dla wielu osób, które podejmują się budowy. Firma budowlana, która realizuje projekt, musi najpierw odpowiednio dobrana, poza tym dochodzi wiele problemów i załatwiania dokumentów w związku z uzyskaniem stosownych pozwoleń… Czy nie lepiej uniknąć stresu i po prostu zakupić dom? Czy budowa zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Budowa czy kupno gotowego domu?

Jak podkreślają specjaliści firmy budowlanej Rusu Marin-Ioan Rusu, wielu inwestorów myśli, że budowa domu jest droższa od jego kupna. W rzeczywistości jednak budowa domu to średnio 25% oszczędności w stosunku do kupna domu o podobnym metrażu i standardzie u dewelopera. Teoretycznie oszczędzić więcej można kupując dom z rynku wtórnego, ale często koszty odświeżenia, remontów czy różnych wad sprawiają, że sporo pieniędzy należy zainwestować w posiadłość.

Jakie są zalety budowy domu od A do Z?

  • Możemy sami wybrać wykonawcę - firma budowlana, która wykona dla nas pracę, to bardzo ważny aspekt każdej budowy. Niestety, kiedy kupujemy dom od dewelopera, to nie możemy zażądać zmiany firmy obsługującej zlecenie. Kiedy budujemy sami, możemy w każdej chwili wybrać inną ekipę, jeśli obecna nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań.
  • Budowa na oku - na każdym etapie budowy wiesz, jakie materiały zostały użyte i w jakiej technologii wykonano dany fragment. Możesz na bieżąco kontrolować stan prac i oceniać trafność doboru materiałów. Jednak jeśli nie jesteś tematem zainteresowany, a dobór odpowiednich materiałów budowlanych raczej Cię drażni, niż cieszy, to warto pałeczkę przekazać zaufanemu kierownikowi budowy!
  • Dom będzie na 100% Twój - możesz dowolnie wybrać układ pokoi, ich wielkość, wybrać wszystko od wtyczek do gniazdek aż po kolor elewacji. Z reguły jest to ogromna zaleta, bo możesz mieć swój wymarzony dom, ale czasami zmienia się to w wadę. Jeśli w trakcie projektowania oraz budowy brak jest wsparcia projektanta i kierownika budowy, to łatwo popełnić błędy na tym etapie - później trudno będzie je naprawić!
  • Niezależność - nie jesteś zależny od tego, jaką wizję Twojego domu miał deweloper. W dowolnym momencie możesz zmienić plany i wprowadzić modyfikacje do projektu.

Ryzyko budowy domu od podstaw

Prace budowlane nie zawsze mogą iść zgodnie z planami, czasami bywa, że sprawy komplikują się i budowa zamiast cieszyć, przysparza problemów. Wiele spraw może pójść nie tak i w takim momencie wiele osób zaczyna żałować, że nie wybrało opcji zakupu od dewelopera. Warto jednak przezwyciężyć wszystkie niedogodności, aby na końcu móc cieszyć się swoim idealnym, wymarzonym domem!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas