Artykuł sponsorowany Budowa altany – o czym trzeba pamiętać?

Budowa altany – o czym trzeba pamiętać?

Altana to marzenie wielu osób. Wydaje się idealnym miejscem do wypoczynku czy letnich, rodzinnych spotkań. Jakich formalności trzeba dopełnić, aby móc ją zbudować? I na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury.

Uproszczone formalności

Aktualnie do budowy domków gospodarczych czy altan o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych i 5 metrów wysokości, nie trzeba mieć pozwolenia. Należy tylko pamiętać, że możemy postawić maksymalnie dwa takie obiekty na każde 500 metrów kwadratowych naszej działki. Dawniej swoje plany należało zgłosić do Urzędu Miasta lub do Starostwa Powiatowego, które miało 30 dni na ewentualną reakcję. Dzisiaj nie jest już to konieczne. Warto natomiast o planowanej budowie poinformować sąsiadów, zwłaszcza jeśli altana ma stanąć w pobliżu ich działki. Oczywiście zachowanie pewnych odległości i tak nas obowiązuje, ale danie znać sąsiadowi pozostaje dobrą praktyką.

Wybór miejsca i materiałów

Miejsce, w którym postawimy naszą altanę, powinno znajdować się w pewnym oddaleniu od ulicy, co zapewni nam komfortowy wypoczynek oraz prywatność. Idealnie, gdyby udało się znaleźć takie miejsce, w którym byłaby możliwość obsadzenia altany roślinami. To doda jej charakteru.

Do budowy altan zazwyczaj używa się drewna. Ze względów finansowych najpopularniejsze są gatunki iglaste, takie jak świerk czy sosna. W dzisiejszych czasach istnieje możliwość kupienia gotowych elementów. W modzie są np. drewniane kratownice, służące za ściany altanki. Bez względu jednak na to, jakie drewno wybierzemy, trzeba je zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych oraz szkodników. Używa się do tego specjalnych impregnatów, bez problemu dostępnych w większości marketów budowlanych.

Bywają też altany murowane. Ich budowa jest nieco bardziej skomplikowana i zajmuje więcej czasu, ale są to konstrukcje solidne, stosunkowo łatwe w utrzymaniu i odporne na różne czynniki.

Fundamenty i dach

Sama budowa altany powinna się zacząć od przygotowania planu oraz od wymiarowania zarówno poszczególnych elementów, jak i całego jej obrysu.

Najczęstszą praktyką jest postawienie na betonowy fundament, ponieważ taka konstrukcja, jak zresztą niemal każda inna, musi być solidnie przytwierdzona do podłoża. Przydadzą się nam do tego metalowe kotwy.  

Jeśli chodzi o dach, to przedstawiciel firmy Świec, specjalizującej się w tej dziedzinie, podpowiada, że największe znaczenie ma jego odpowiednie wymiarowanie oraz to, żeby był stosunkowo lekki. Najbardziej praktycznym poszyciem wydaje się blacha, która może być stylizowana wedle naszych upodobań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas