Artykuł sponsorowany BIM. Modelowanie informacji o budynku w praktyce

BIM. Modelowanie informacji o budynku w praktyce

Technologia cyfrowa od lat wywiera znaczący wpływ na rozmaite kategorie ludzkiej działalności. Nie inaczej jest w przypadku branży budowlano-architektonicznej, która korzysta z dobrodziejstw cyfryzacji na bardzo wielu płaszczyznach. Terminem, który przewija się w tym temacie bardzo często jest BIM. Co to takiego, do czego służy, jakie korzyści za sobą niesie? W poniższym tekście postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytanie.


Czym jest BIM?

Building Information Modelling, czyli modelowanie informacji o budynku to pojęcie niezwykle szerokie. Przez wielu jest ono utożsamiane wyłącznie z programami służącymi między innymi do opracowywania cyfrowych projektów budynków. I choć faktycznie programy takie są ważne, to stanowią one jedynie pewną część większej całości.

- Najogólniej rzecz ujmując BIM to cały system zarządzania informacjami na temat budynku, od wstępnego konceptu, przez projekt, kończąc na danych dotyczących już fizycznie istniejącego i eksploatowanego obiektu – mówi przedstawiciel firmy Glob K&ZSkłada się on z różnego rodzaju programów i aplikacji, służących nie tylko do kompleksowego projektowania budynku, ale też między innymi do przygotowywania kosztorysów czy harmonogramu prac budowlanych. Dostęp do tych danych mają nie tylko wykonawcy danego obiektu, ale również inwestorzy – często korzystając oni z prostszych programów, które pozwalają „wyciągnąć” z całego katalogi informacji te najbardziej dla nich potrzebne, na przykład dotyczące kosztów postawienia budynku oraz jego eksploatacji. Co bardzo ważne – programy wchodzące w skład systemu są ze sobą połączone, a przepływ informacji między nimi następuje w czasie rzeczywistym.


BIM w praktyce

Główną zaletą systemu BIM jest fakt, że znacząco usprawnia on proces projektowania obiektu i planowanie całej inwestycji na dosłownie każdym etapie. Jeśli jeden z użytkowników systemu zaangażowany w proces powstawania budynku wprowadzi do ogólnej puli danych nową informację, pozostali użytkownicy natychmiastowo uzyskają do niej dostęp. Można wymienić wiele sytuacji, w których takie rozwiązanie daje praktycznie korzyści. Wystarczy wyobrazić sobie, że nad jednym budynkiem pracuje jednocześnie kilku projektantów, każdy odpowiedzialny za inny element infrastruktury. W tradycyjnym modelu projektanci pracują niejako na oślep, nie wiedzą bowiem jak wygląda praca pozostałych – pod koniec może okazać się, że gotowe projekty wymagają poprawy, ponieważ kolidują ze sobą. BIM stanowi rozwiązanie tego projektu – dostęp do wszystkich aktualnych danych na temat budynku pozwala uniknąć tego typu przeszkód, a tym samym skrócić czas i zmniejszyć koszty potrzebne do ukończenia inwestycji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas