Materiał Partnera Betony zwykłe, lekkie i ciężkie – czym się różnią?

Betony zwykłe, lekkie i ciężkie – czym się różnią?

Od wyboru odpowiedniego rodzaju betonu zależy bardzo wiele. Jak rozpoznać produkt, który będzie odpowiedni w danej sytuacji? Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na klasę i rodzaj betonu. Każdy ma pewne specyficzne cechy. Ważna cechą jest także gęstość betonu – czym się wyróżniają i gdzie są stosowane betony zwykłe, lekkie i betony ciężkie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule.

Beton – najważniejsze informacje

Beton powstaje z odpowiednich proporcji cementu, który jest w betonie  spoiwem, kruszywa – tę rolę pełni zwykle piasek lub żwir, oraz wody. Taka mieszankę często uzupełniają specjalne domieszki chemiczne. Każdy z tych podstawowych trzech składników jest bardzo ważny. Bez wody cement nie mógłby wiązać mieszanki, odpowiednia proporcja między nimi pozwala na stworzenie odpowiednio trwałego betonu. Betony dzielone są ze względu na różne kryteria. Obowiązuje między innymi podział ze względu na odporność na ściskanie, rodzaj użytego kruszywa, czy ze względu na gęstość. Różne typu betonu, nadające się do różnych zastosowań, znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa Zakład Betoniarski Gościbia Zdzisław Biela.

Podział betonu ze względu na gęstość

Kryterium gęstości jest jednym z ważnych kryterium wyboru  betonu. Pod  kątem gęstości beton dzielimy na trzy podstawowe grupy:

  1. Betony zwykłe – kiedy pozostają suche, to ich gęstość mieści się w granicach między 2 tys. a 2,6 tys. kilograma na metr sześcienny. Taki beton powstaje z kruszyw naturalnych, takich jak żwir, lub z kruszyw łamanych – np. granit.  Tego rodzaju betony wykorzystywane są do tworzenia elementów konstrukcyjnych, takich jak ściany osłonowe, czy pustaki ścienne. To beton mocny, ale przy tym dość ciężki. Kiedy stwardnieje może mieć tendencje do rozwarstwiania się pękania. Warto podkreślić, że tego rodzaju betonu nie można układać w zimnie.
  2. Betony lekkie – przykładem tego rodzaju betonów jest karmazynobeton. W stanie suchym gęstość takiego betonu mieści się między 0,8 tys, a 2 tys kilogramów na metr sześcienny. Do tworzenia takiego betonu wykorzystuje się lekkie kruszywa, takie jak keramzyt, pollytag, i inne. Z betonów lekkich wytwarzane są elementy ścienne i stopowe o średnich i drobnych wymiarach. Taki beton sprawdza się także jako warstwa podkładowa i wyrównawcza.
  3. Betony ciężkie – ich gęstość w stanie suchym wynosi powyżej 2600 kg na metr sześcienny. Taki beton powstaje na bazie bardzo ciężkiego kruszywa. Stosuje się tu na przykład kruszywa barytowe. Tego typu betony stosowane są jako osłona radiologiczna w szpitalach czy elektrowniach.

Podziel się