Materiał Partnera Betonowa czy kamienna? Na jaką kostkę brukową warto się zdecydować?

Betonowa czy kamienna? Na jaką kostkę brukową warto się zdecydować?

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, warto pamiętać o tym, iż poza samym budynkiem równie wiele uwagi trzeba poświęcić estetycznemu i funkcjonalnemu wykończeniu przestrzeni wokół niego. Jednym z najpopularniejszych materiałów służących do realizacji tego celu jest oczywiście kostka brukowa. Obecnie inwestorzy mają do wyboru jej 2 główne typy. Mowa tutaj oczywiście o produktach betonowych i tych wykonanych z kamienia naturalnego. Co warto wiedzieć o obu rozwiązaniach?

Charakterystyka kostki betonowej


Za zdecydowanie największą zaletę kostki wykonanej z betonu z pewnością można uznać jej ponadprzeciętne parametry wytrzymałościowe. Struktura materiału doskonale radzi sobie zarówno z oddziaływaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych takich jak m.in. wilgoć oraz mróz, jak i z ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Decydując się na kostkę tego typu, klienci mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest kostka jednowarstwowa produkowana w całości z jednego rodzaju betonu, przez co ma nieco słabszy poziom wytrzymałości.

Druga opcja, jak zapewne łatwo się domyślić, to kostka dwuwarstwowa, w której każda z warstw betonu jest wymieszana z niewielką ilością kruszywa, np. żwiru. Pierwsza warstwa zapewnia wytrzymałość, a druga nadaje walory dekoracyjne. Skoro już o estetyce mowa, warto również podkreślić, że betonowe kostki brukowe wytwarzane są w ogromnej gamie kolorów, kształtów i faktur, co oczywiście sprzyja indywidualnej aranżacji. Spotkać można się także z rozwiązaniami systemowymi, czyli tzw. kolekcjami, gdzie każdy z elementów brukowej układanki, ma swoje z góry zaplanowane miejsce. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wyróżnia kostkę kamienną?


Kostka brukowa wykonana z kamienia naturalnego to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którym w pierwszej kolejności zależy na stworzeniu absolutnie unikalnego efektu estetycznego. Choć na rynku asortymentowym można zetknąć się przynajmniej z kilkoma rozwiązaniami, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się produkty wykonane z granitu. Skała ta wyróżnia się nie tylko zjawiskowym wyglądem, lecz również wysoką odpornością na ścieranie i obciążenia. Dlatego też bez żadnych obaw można wykorzystać ją zarówno do stworzenia traktów komunikacyjnych dla pieszych, jak i podjazdów dla samochodów. Kostka granitowa charakteryzuje się też mniejszymi gabarytami niż jej betonowy odpowiednik, dlatego lepiej sprawdza się jako wykończenie powierzchni o nieregularnym kształcie. Chodzi oczywiście o ograniczenie odpadu montażowego.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Boro PHU, za bardzo ciekawą alternatywę można również uznać kostkę z kamienia polnego, która swoim wyglądem przypomina staroświecki i elegancki bruk. Ten typ kostki brukowej doskonale sprawdzi się jako materiał na nawierzchnie ogrodowe. Jednakże ze względu na nieregularny kształt elementów, prace montażowe trzeba powierzyć jedynie najbardziej doświadczonym specjalistom.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas