Materiał Partnera Betonowa czy kamienna? Na jaką kostkę brukową warto się zdecydować?

Betonowa czy kamienna? Na jaką kostkę brukową warto się zdecydować?

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, warto pamiętać o tym, iż poza samym budynkiem równie wiele uwagi trzeba poświęcić estetycznemu i funkcjonalnemu wykończeniu przestrzeni wokół niego. Jednym z najpopularniejszych materiałów służących do realizacji tego celu jest oczywiście kostka brukowa. Obecnie inwestorzy mają do wyboru jej 2 główne typy. Mowa tutaj oczywiście o produktach betonowych i tych wykonanych z kamienia naturalnego. Co warto wiedzieć o obu rozwiązaniach?

Charakterystyka kostki betonowej


Za zdecydowanie największą zaletę kostki wykonanej z betonu z pewnością można uznać jej ponadprzeciętne parametry wytrzymałościowe. Struktura materiału doskonale radzi sobie zarówno z oddziaływaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych takich jak m.in. wilgoć oraz mróz, jak i z ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Decydując się na kostkę tego typu, klienci mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest kostka jednowarstwowa produkowana w całości z jednego rodzaju betonu, przez co ma nieco słabszy poziom wytrzymałości.

Druga opcja, jak zapewne łatwo się domyślić, to kostka dwuwarstwowa, w której każda z warstw betonu jest wymieszana z niewielką ilością kruszywa, np. żwiru. Pierwsza warstwa zapewnia wytrzymałość, a druga nadaje walory dekoracyjne. Skoro już o estetyce mowa, warto również podkreślić, że betonowe kostki brukowe wytwarzane są w ogromnej gamie kolorów, kształtów i faktur, co oczywiście sprzyja indywidualnej aranżacji. Spotkać można się także z rozwiązaniami systemowymi, czyli tzw. kolekcjami, gdzie każdy z elementów brukowej układanki, ma swoje z góry zaplanowane miejsce. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wyróżnia kostkę kamienną?


Kostka brukowa wykonana z kamienia naturalnego to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którym w pierwszej kolejności zależy na stworzeniu absolutnie unikalnego efektu estetycznego. Choć na rynku asortymentowym można zetknąć się przynajmniej z kilkoma rozwiązaniami, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się produkty wykonane z granitu. Skała ta wyróżnia się nie tylko zjawiskowym wyglądem, lecz również wysoką odpornością na ścieranie i obciążenia. Dlatego też bez żadnych obaw można wykorzystać ją zarówno do stworzenia traktów komunikacyjnych dla pieszych, jak i podjazdów dla samochodów. Kostka granitowa charakteryzuje się też mniejszymi gabarytami niż jej betonowy odpowiednik, dlatego lepiej sprawdza się jako wykończenie powierzchni o nieregularnym kształcie. Chodzi oczywiście o ograniczenie odpadu montażowego.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Boro PHU, za bardzo ciekawą alternatywę można również uznać kostkę z kamienia polnego, która swoim wyglądem przypomina staroświecki i elegancki bruk. Ten typ kostki brukowej doskonale sprawdzi się jako materiał na nawierzchnie ogrodowe. Jednakże ze względu na nieregularny kształt elementów, prace montażowe trzeba powierzyć jedynie najbardziej doświadczonym specjalistom.

Opracowanie:

Boro PHU. Krzysztof Borowski

Sosnowiec , Łączna 2C lok. 11

Podziel się