Artykuł sponsorowany Beton konstrukcyjny z betoniarni STOPA i jego unikalne własności

Beton konstrukcyjny z betoniarni STOPA i jego unikalne własności

Betoniarnia STOPA, która ma swoją siedzibę w miejscowości Marszowice w gminie Gdów, oferuje wszystkie ważne dla budownictwa, branży remontowej i prefabrykacyjnej rodzaje betonów. Zaliczyć można do nich beton towarowy, wodoszczelny, specjalny, posadzkowy, mrozoodporny oraz oczywiście konstrukcyjny. To na nim warto się skupić, ponieważ tworzony jest on w różnych wersjach, jeśli chodzi o klasy ekspozycji i klasy wytrzymałości. Zawsze jednak musi być on wyrobem certyfikowanym, czyli opatrzonym Certyfikatem Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji wydanym przez Instytut Techniki Budowlanej. Szczegóły dotyczące własności betonu konstrukcyjnego przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Czym jest beton konstrukcyjny?

Jak już nadmieniono, beton konstrukcyjny tworzony w takich betoniarniach jak firma STOPA, to wyrób certyfikowany o uniwersalnym zastosowaniu. Wykorzystywany jest on głównie do tworzenia różnorodnych konstrukcji i form budowlanych takich jak ławy, płyty fundamentowe, ściany, słupy, stropy oraz schody. Ma on zatem olbrzymie znaczenie zarówno w budownictwie przy wykonywaniu elementów żelbetonowych i strunobetonowych budowli, jak i w branży prefabrykacyjnej.

Ponadto może być on wykorzystany z powodzeniem przy remontach. Betoniarnia STOPA oferuje do takich celów betony konstrukcyjne B20 i B25, które świetnie sprawdzają się do prac wykończeniowych, przygotowywania posadzek betonowych, a także do prac naprawczych. W takim przypadku mowa jednak nie o mieszankach dostarczanych betonomieszarkami czy pompogruszkami, ale o szybkowiążącym betonie workowanym.

Czym cechuje się beton konstrukcyjny?

Beton konstrukcyjny cechuje się wysoką trwałością w stosunku do alternatywnych materiałów budowlanych, gwarantując wysoką plastyczność i możliwość projektowania dowolnych form. Osiąga się to przy niskich nakładach związanych z wytwarzaniem, a także późniejszym obrabianiem oraz pielęgnacją wilgotnościowo-termiczną. Mieszanka betonowo konstrukcyjna jest płynna i ma zdolność do zagęszczania, a to pozwala architektom oraz wykonawcom dostosowywać jej parametry fizykochemiczne do indywidualnych potrzeb. Beton konstrukcyjny można również dobrać w wersjach spełniających warunki określonych klas wytrzymałościowych. Specjaliści z betoniarni STOPA zapewniają zatem, że jest to materiał uniwersalnego zastosowania. Jakie jego parametry można wyszczególnić? Tabela przedstawia się w następujący sposób:

  • gęstość mieszanki: 2000-2600 kg/m3,

  • wytrzymałość na ściskanie: od 10 do 60 MPa,

  • wodoszczelność: od W2 do W12,

  • mrozoodporność: od F25 do F300,

  • konsystencja na budowie mierzona opadem stożka: głównie S1, S2, S3, S4, S5,

  • klasy ekspozycji: X0, XC, XD, XS, XF, XA, XM,

  • zawartość powietrza: <2 (nie dotyczy betonów napowietrzonych).

Dodać należy, że parametry betonu konstrukcyjnego mogą różnić się w zależności od: określonego zastosowania; betoniarni, która przygotowuje mieszankę na indywidualne zamówienie inwestora; dodatków/domieszek uszlachetniających podnoszących trwałość czy nadających unikalnych cech. O szczegóły warto pytać specjalistów firmy STOPA, która zawsze dostarcza swoje wyroby z pełną dokumentacją.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter