Materiał Partnera Balustrady szklane czy metalowe – co wybrać

Balustrady szklane czy metalowe – co wybrać

Podstawowym zadaniem balustrady jest ułatwienie i zapewnienie bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach. Pełni ona także inne funkcje, w tym również dekoracyjną. Odpowiednio dobrana może stanowić idealne uzupełnienie wnętrza i zadecydować o charakterze schodów. Najbardziej popularne obecnie są balustrady ze szkła i metalu. Radzimy który rodzaj wybrać.

Jak dopasować balustradę?

Wybierając formę i kształt balustrady schodów warto kierować się ich umiejscowieniem. Jeśli w waszym domu schody są mocno wyeksponowane, to w dużym stopniu oddziałują na wnętrze, a ich balustrada może stanowić istotny element wystroju.

-Lekka i finezyjna balustrada „uniesie” schody i sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się większe, niż w rzeczywistości, podczas gdy ciężka i solidna osadzi je we wnętrzu i optycznie je zmniejszy. Jeśli macie ochotę na bogato zdobioną balustradę, która nada im stylu i elegancji, to musicie pamiętać, by współgrała ze kształtem schodów radzi ekspert reprezentujący firmę GAM-METAL.

Ostateczny wygląd balustrady w dużej mierze zależy także od materiału zastosowanego do jej wykonania.

Balustrady metalowe i ich zalety

Jednym z częściej wybieranych typów balustrad są te stworzone z metalu. Ze względu na plastyczność tego materiału idealnie nadaje się do wykonania wszystkich elementów balustrady. Świetnie komponuje się z drewnem, szkłem i żelbetem, a powierzchnia metalu wykorzystywanego do wykonania balustrady może być szlifowana, polerowana, malowana lub żłobiona.

Balustrady tworzy się z aluminium lub ze zwykłej czarnej stali, którą można pomalować na dowolny kolor lub pokryć powłoką chromoniklową. Do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym można wybrać balustrady mosiężne. Nowoczesne balustrady metalowe wykonuje się zwykle ze stali kwasoodpornej w formie rurek o różnych przekrojach.

Jeśli zależy wam na nowoczesnej balustradzie metalowej, powinniście zdecydować się na taką wykonaną ze szlifowanych zamkniętych profili prostokątnych. Bardzo minimalistycznie wyglądają też balustrady, które przyjmują postać stalowej rury wijącej się wzdłuż biegu schodów. Minusem metalowych balustrad jest jednak fakt, że są zawsze zimne w dotyku.

Zalety balustrad szklanych

Innym popularnym rozwiązaniem są balustrady, których wypełnieniem jest szkło w formie przęsła w metalowej ramie. Takie balustrady mogą dodać lekkości nawet ciężkim schodom żelbetonowym, ponieważ mogą pozostać prawie niezauważalne.

Balustrady szklane nie zaciemniają wnętrza, ani nie zmniejszają go optycznie. Co więcej, szkło stwarza wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych, choć najlepiej wygląda jako dopełnienie schodów w nowoczesnych wnętrzach.

Na szklane balustrady powinno stosować się szkło klejone, a więc hartowane, warstwowe lub zbrojone. Najlepiej używać szkła bezodpryskowego pozwalającego na ograniczenie ryzyka skaleczenia do minimum. Szkło może być przezroczyste, matowe, przyciemniane, rowkowane, kolorowe lub z nadrukiem, a dostępne elementy szklane występują w formach płaskich lub giętych.

Co wybrać?

Zarówno szklane, jak i metalowe balustrady mają swoje wady i zalety. Podczas dokonywania wyboru warto więc kierować się stylem wnętrza w jakim znajdują się schody i własnymi preferencjami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas